Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 1884 i 1935).


Poseł Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące stanowiska Komisji Finansów Publicznych wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

    Przedmiotem projektowanej ustawy jest zmiana ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne w zakresie dotyczącym wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.

    Proponowana zmiana zakłada wprowadzenie możliwości wykorzystania tych środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz w związku z zarządzaniem długiem Skarbu Państwa.

    Potrzeba zmiany wyżej wymienionej ustawy wynika z dążenia do efektywnego wykorzystywania wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym. Efektywne wykorzystanie tych środków wpłynie na obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa wynikających z możliwości korzystania z aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.

    Środki gromadzone na rachunku przeznaczane są na wykonywanie zobowiązań z tytułu poręczeń lub gwarancji udzielonych przez Skarb Państw oraz pokrycie kosztów dochodzenia wierzytelności Skarbu Państwa powstałych z tytułu wykonania umowy poręczenia lub gwarancji.

    Środki znajdujące się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa nie są na bieżąco wykorzystywane na cele określone w ustawie. W związku z tym, iż nie mogą one być wykorzystane na inne cele niż wymienione w ustawie, okresowo wolne środki lokowane są w Banku Gospodarstwa Krajowego.

    Skarb Państwa w celu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozyskuje na rynku środki poprzez sprzedaż skarbowych papierów wartościowych. Taka sytuacja jest nieefektywna z punktu widzenia zarządzania płynnością Skarbu Państwa i całego sektora finansów publicznych i powoduje zwiększenie kosztów w postaci różnicy pomiędzy kosztem zaciąganych przez Skarb Państwa zobowiązań a oprocentowaniem krótkoterminowych lokat w banku.

    W związku z powyższym proponuje się wprowadzić rozwiązanie dające ministrowi finansowi, w ramach przyznanych uprawnień wynikających z art. 77 i 78 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, prawo do wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.

    Wysoka Izbo! Kwoty wykorzystywane w ramach finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz w związku zarządzaniem długiem Skarbu Państwa, byłyby zwracane z rachunków pomocniczych ministra finansów na rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych w wysokości i w terminach umożliwiających należytą realizację zobowiązań finansowych z tego rachunku. Zaproponowane rozwiązania w zakresie wykorzystania aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa będą dotyczyły wyłącznie ministra finansów. Ponadto projekt ustawy został przekazany do BGK. W ramach konsultacji bank nie zgłosił uwag do projektu. Wejście w życie ustawy i okresowe wykorzystanie aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa powinny przyczynić się do przejściowego zmniejszenia potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa, a przez to zmniejszenia długu Skarbu Państwa i kosztów jego obsługi.

    Przedmiotowa ustawa nie będzie miała wpływu na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Wejście w życie ustawy nie będzie miało wpływu na rynek pracy ani na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, a także nie będzie miało wpływu na sytuację i rozwój regionalny. Wejście w życie ustawy nie będzie także generowało dodatkowych wydatków, a tym samym nie spowoduje obciążeń finansowych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska będzie głosował za przyjęciem projektu zgodnie z niniejszym sprawozdaniem komisji. Dziękuję.



Poseł Monika Wielichowska - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


212 wyświetleń