Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przyznaniu świadczenia pieniężnego i renty inwalidzkiej przysługującym sybirakom - kombatantom przebywającym w latach 1939-1956 na przymusowym zesłaniu lub deportacji w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (druk nr 1657).


Poseł Piotr Paweł Bauć:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Widzimy, że proponowana przez klub Prawo i Sprawiedliwość ustawa, która miałaby przyznać świadczenia pieniężne, w pewien sposób tymi świadczeniami właśnie zadośćuczynić to, co już dawno powinno być zrobione, osobom, które były represjonowane na terenach byłego Związku Radzieckiego - w skrócie mówimy o sybirakach, ale oczywiście to są wszystkie osoby również z Kazachstanu, Uzbekistanu itd. - w swych założeniach jest słuszna. Sądzimy, że jak najszybciej powinno dojść do wypłaty świadczeń i do zadośćuczynienia. Natomiast faktycznie wiele zagadnień, które tutaj są zapisane, niestety, ale prawnie nie jest poprawnych. Powstaje zatem problem, czy iść śladem Platformy Obywatelskiej i odrzucić to w całości, czy jednak może spróbować popracować nad tą ustawą. Zawsze jest możliwość przy którymś z kolejnych kroków legislacyjnych odstąpić od tego i stwierdzić, że jednak nie wszystko jest do opisania.

    Oczywiście jeżeli chodzi o sprawy odszkodowania i uczestniczenia w tym odszkodowaniu Federacji Rosyjskiej jako kontynuatora Związku Radzieckiego, to nasze służby dyplomatyczne powinny tutaj wzmożyć działania, chociaż wiemy, kim jest druga strona, w jaki sposób działa i jaki ma w tym interes, żeby to opóźniać, a nawet doprowadzić do nieefektywnego końca. Wiemy, że czas ucieka, więc państwo też powinno na siebie wziąć obowiązek i jakoś zapewnić tym osobom zadośćuczynienie.

    Pozostaje druga sprawa w tej przedstawionej propozycji, a mianowicie kwestia związana z przyznawaniem tym osobom rent jako inwalidom wojennym i wojskowym. Idea tych rent jest oczywiście związana z utratą zdrowia, szkodą na zdrowiu w ramach konkretnych zdarzeń. Te osoby możemy w pewien sposób podciągnąć pod te ramy, ale to jest jednak w pewien sposób ta renta i chyba procedura przyznawania tej renty jako renty dla inwalidów wojennych i wojskowych powinna być zachowana taka, jak jest w przypadku pozostałych osób dotkniętych tego typu nieszczęściami.

    Jest jeszcze kwestia związana z zapisem o przekazaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości kierownikowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wykazu osób, które otrzymały odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jeżeli takiej listy czy repozytorium, jak to teraz się mówi, nie ma, to jest to niestety niedopełnienie obowiązku przez administrację. Jeżeli komuś wypłacamy odszkodowanie, zadośćuczynienie, to musi być to gdzieś udokumentowane. Oczywiście możliwe, że to jest w kilku miejscach, ale widzimy, że jednak próby podejmowania pewnych działań pokazują, że jeszcze mamy wiele do naprawienia czy w pewien sposób do przejrzenia, jak funkcjonuje nasza państwowa administracja. Trochę w pewien sposób jestem zdziwiony, że nie mamy takiej ewidencji. Możliwe, że ona gdzie indziej funkcjonuje, może nie jest w Ministerstwie Sprawiedliwości, może jest w kilku innych miejscach. Warto by było w takim razie, wykorzystując technologie elektroniczne, mieć to w jakiś sposób uchwytne.

    Uważamy, że warto by było popracować nad tą propozycją. Jaki ostatecznie będzie tego los, trudno przesądzić, ale chociażby ze względu na moralny obowiązek zadośćuczynienia tym osobom, nasz patriotyczny, należałoby jednak podjąć ten trud. W związku z tym będziemy głosowali, aby nad projektem ustawy zawartym w druku nr 1657 dalej pracowano w komisjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Paweł Bauć - Wystąpienie z dnia 11 października 2013 roku.


110 wyświetleń