Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 21 czerwca 1989 r., podpisanego w Warszawie dnia 29 stycznia 2013 r. (druki nr 1569 i 1682).


Poseł Jerzy Materna:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy, druki nr 1569 i 1682.

    Warto wiedzieć, kolega już to przedstawiał, że Indie są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności i liczą 1150 mln osób, a średnia gęstość zaludnienia wynosi 323 osoby na kilometr kwadratowy. Do lat dziewięćdziesiątych gospodarka Indii była gospodarką socjalistyczną. Od 1991 r. zmniejszyła się kontrola państwa nad gospodarką, przeprowadzono prywatyzację w szeregu przedsiębiorstw państwowych. Od tego czasu gospodarka indyjska dynamicznie się rozwija, w ostatnich latach w tempie około 8% PKB rocznie. W 2006 r. gospodarka Indii była już czwartą największą gospodarką świata, z produkcją sięgającą 1,9 bln dolarów, przy czym wysokość PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 3,9 tys. dolarów.

    Jest i druga strona, negatywna. Według danych indyjskich 25% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Według danych Ministerstwa Gospodarki obroty handlowe Polski z Indiami w 2012 r. wyniosły 1,9 mld dolarów, w tym eksport do Indii wyniósł 665,8 mln dolarów, a import osiągnął 1,2 mld dolarów. Eksportujemy do Indii wyroby przemysłu elektromaszynowego - 37%, chemicznego - 25%, metalurgicznego - 24%. Importujemy wyroby przemysłu lekkiego - 34%, chemicznego oraz wyroby elektromaszynowe. Największe inwestycje indyjskie w Polsce dotyczą sektora usług informatycznych. Firmy polskie także wykazały zainteresowanie inwestowaniem w Indiach. Przykładem są toruńskie zakłady materiałów opatrunkowych. Deklarują inwestycje czołowy producent soków i makaronów firma Maspex, firma Ponar Wadowice i Zakłady Azotowe w Tarnowie. Dotychczas między Polską a Indiami istnieje dziewięć porozumień, umów, w tym umowa w sprawie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, która została sporządzona w Warszawie 21 czerwca 1989 r. Umowa z 1989 r. wymaga urealnienia, co jest konieczne z uwagi na znaczne zmiany ekonomiczne w obu krajach. Nowa umowa oparta jest na modelowej konwencji OECD, zawiera 17 artykułów i opiera się na czterech ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych, Ordynacji podatkowej oraz postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zatem wejście w życie protokołu nie spowoduje konieczności dokonania zmian w ustawodawstwie wewnętrznym. (Dzwonek)

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy i będzie głosował za jej przyjęciem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także: