Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Obrony Narodowej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (druki nr 2660 i 2698).


Poseł Jerzy Materna:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Witam też specjalistów od spraw kosmosu, którzy siedzą na galerii i przyglądają się naszej debacie.

    Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko wobec sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej, druki nr 2660 i 2698.

    Panie Marszałku! Niepokoi mnie - nie tylko mnie, lecz także świat nauki, o czym świadczy dzisiejszy artykuł w ˝Rzeczpospolitej˝ - fakt wstrzymania prac legislacyjnych nad ustawą o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Przypomnę, iż projekt ustawy wpłynął do Sejmu 5 grudnia 2013 r. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu dowiedziałem się, iż powodem wstrzymania prac nad ustawą według pani marszałek Kopacz jest niewskazanie źródła finansowania agencji. Otóż, Wysoka Izbo, my znamy możliwe źródło finansowania agencji: mógłby nim być niewykorzystany w tym roku fundusz rezerwy ryzyka walutowego dla składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wynosi on 20 mln zł, a przewidywany roczny budżet Polskiej Agencji Kosmicznej to 10 mln zł.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Poselski projekt ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej został przygotowany przez Parlamentarną Grupę ds. Przestrzeni Kosmicznej i jej ekspertów. Jest projektem ponadpartyjnym i gwarantuje wysoką jakość merytoryczną i organizacyjną tej agencji. Jej szybkie utworzenie jest bardzo ważne, bo każdy miesiąc opóźnienia powoduje milionowe straty i nie pozwala na przyspieszenie wykorzystania technik satelitarnych do zwiększania zdolności obronnych naszego kraju w groźnej i degradującej się sytuacji na wschód od Polski.

    Chciałbym przypomnieć, że pierwsze czytanie projektu tej ustawy odbyło się 23 kwietnia, a wagę tych wyzwań i ich pilność doceniły komisje sejmowe, pozytywnie opiniując projekt bez powoływania podkomisji nadzwyczajnej, co pozwoliło na bezzwłoczne przejście do głosowania. Sejm uchwalił ustawę prawie jednomyślnie w dniu 25 lipca, tymczasem w sierpniu w Senacie bez konsultacji środowiskowych i eksperckich, mimo sprzeciwu m.in. senatorów Prawa i Sprawiedliwości, ustawa została zepsuta kilkoma szkodliwymi poprawkami. Po pierwsze, zaproponowano, żeby siedziba agencji została przeniesiona z Warszawy do Gdańska, co spowodowałoby dramatyczne ograniczenie jej skuteczności. Po drugie, premier miałby samodzielnie dokonywać wyboru prezesa. To, Wysoka Izbo, oznacza po prostu mianowanie czysto polityczne czy urzędnicze, natomiast ustawa sejmowa ustanawia, że wybór kandydatów na prezesa może być dokonany przez dobrze skonstruowaną radę agencji, a premier może tylko dokonać ostatecznego mianowania jednego z zaproponowanych (Dzwonek) kandydatów. Po trzecie, poprawki senackie dałyby premierowi całkowitą kontrolę nad wyborem członków rady, a jej status ciała doradczo-nadzorczego zostałby zdegradowany do podrzędnej roli niewiele znaczącej, niemej grupy urzędniczej, którą politycznie mianowany prezes może po prostu ignorować.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przyjęcie tych poprawek oznaczałoby zdegradowanie dobrze zaprojektowanej, flagowej, eksperckiej instytucji państwa do roli podrzędnego, upolitycznionego urzędu i spowodowanie niepowetowanych strat. Tutaj chciałbym podkreślić, że jesteśmy już nie tylko za Rumunią, która od dawna ma agencję kosmiczną, lecz także za Bułgarią, która właśnie przystąpiła do zakupu swojego pierwszego satelity telekomunikacyjnego.

    Tak jak już podkreśliłem w moim wystąpieniu kilka miesięcy temu, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwości uważa utworzenie tej agencji za sprawę o znaczeniu narodowym i epokowym dla naszego państwa. Jest to kwestia sprawności działania wobec wyzwań, przed którymi dzisiaj stoi Polska. Dlatego nasz klub Prawo i Sprawiedliwość zwraca się do innych klubów o wzniesienie się w tej narodowej sprawie ponad podziały partyjne i odrzucenie tych senackich poprawek, które psują ustrój Polskiej Agencji Kosmicznej, a zaakceptowanie tych, które porządkują zapisy ustawy i jej słownictwo oraz powodują, że agencja powstanie już 1 stycznia 2015 r. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: