Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Bośnią i Hercegowiną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Sarajewie dnia 4 czerwca 2014 r. (druki nr 3092 i 3179).


Poseł Jerzy Materna:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy zawartego w druku nr 3092.

    Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Jako suwerenne państwo Bośnia i Hercegowina funkcjonuje od marca 1992 r. Efektem tego jest obowiązujący podział kraju na dwie główne autonomiczne jednostki administracyjne - Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się pomiędzy nimi dystrykt Brczko pod kontrolą międzynarodową. Powierzchnia kraju wynosi 51 tys. km2, ludność liczy 3,9 mln. Bośnia i Hercegowina jest członkiem ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ubiega się o członkostwo w NATO, a przyjęcie przez parlament 21 lutego 2015 r. specjalnej deklaracji wprowadzenia reform gospodarczych, społecznych i politycznych otwiera wejście kraju na drogę akcesji do Unii Europejskiej.

    Trochę danych: całkowite PKB - 18,9 mld dolarów, dynamika wzrostu PKB - około 1%, inflacja - 1,2, bezrobocie - aż 28%. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych sięga 252 mln euro. Największe znaczenie w gospodarce Bośni i Hercegowiny mają leśnictwo, górnictwo i energetyka. Komunikacja jest słabo rozwinięta, a największe znaczenie ma kolej. Obroty towarowe z Polską sięgają 206 mln euro, eksportujemy na kwotę 156, import ma wartość 50 mln zł. Polskie inwestycje osiągnęły w Bośni i Hercegowinie wartość 153 mln dolarów.

    Konwencja między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie oparta na aktualnej wersji modelowej konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku. Konwencja ma zastosowanie do osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, Bośni i Hercegowinie lub w obu umawiających się państwach. Konwencja przewiduje, iż w przypadku Polski jej postanowieniami objęte zostaną podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku Bośni i Hercegowiny obejmuje ona podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od zysków przedsiębiorstw.

    Konwencja zawiera klauzulę pełnej wymiany informacji. Ratyfikacja konwencji jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju dalszej dwustronnej współpracy gospodarczej i podatkowej. Zawiera 29 artykułów. (Dzwonek) Nadzór nad realizacją sprawuje minister finansów.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy i będzie głosował za uchwaleniem ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: