Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krzysztof Lipiec:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 31 sierpnia będziemy świętowali Dzień Solidarności i Wolności, święto państwowe ustanowione mocą sejmowej ustawy na 25-lecie powstania ˝Solidarności˝.

    Przyjmuje się, że powstanie ˝Solidarności˝ to dzień, w którym podpisano umowę społeczną, zwaną porozumieniem sierpniowym, po zakończonych strajkach sierpniowych w 1980 r. Zapoczątkowano je w Lublinie, ale tak naprawdę wszystko zaczęło się od Gdańska. To właśnie w Gdańsku w stoczni wówczas imienia Lenina stoczniowcy podjęli strajk po zwolnieniu z pracy Anny Walentynowicz, działaczki wolnych związków zawodowych, osoby, która już w czasach głębokiego PRL, jeszcze na długo przed ˝Solidarnością˝, upominała się o prawa pracowników, damy Orderu Orła Białego, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

    Ten protest, protest robotników 1980 r., był również kontynuacją wcześniejszych protestów, które zostały zapoczątkowane w 1956 r., w 1968 r., w 1970 r. i w 1976 r. Wydawało się, że wszystkie tamte były bezskuteczne, ale ten w 1980 r. doprowadził do upadku komunistycznej władzy, oczywiście nie od razu, bo przecież po drodze był jeszcze stan wojenny, ale pomimo tych wszystkich niedogodności i cierpień wielu ludzi ˝Solidarności˝ udało się w 1989 r. ostatecznie obalić komunizm.

    Wielu ludzi, którzy poświęcili swoje życie i mocno się zaangażowali w nowy ruch, ruch, który niósł wielką nadzieję dla Polski i dla Polaków, dzisiaj, w obecnych czasach cierpi upokorzenie. To nie jest tak, że ci, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę, dzisiaj są wyniesieni na piedestał. Tak się niestety stało, że ci, którzy byli po drugiej stronie barykady, dzisiaj urządzili się znacznie lepiej. Niejednokrotnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wydawał w tej materii stosowne uchwały, że te krzywdy ludziom ˝Solidarności˝ należy naprawić. Tak się jednak nie stało.

    Dzisiaj, w przededniu Dnia Solidarności i Wolności, chciałbym Wysokiej Izbie oświadczyć, że wiele środowisk opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej przygotowało specjalny projekt ustawy. Ten projekt ustawy ma zabezpieczyć interesy tych, którzy zostali skrzywdzeni w wolnej Polsce, a oddali dla niej wszystko.

    Ten projekt ustawy ma wypełnić m.in. dyspozycje art. 19 Konstytucji, która zobowiązuje państwo polskie do naprawienia szkód i krzywd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Jestem przekonany co do tego, że czas najwyższy na dogłębną refleksję Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddał należny szacunek tym, którzy w rewolucji ˝Solidarności˝ postawili na jedno - na wolną Polskę. A ta wolna Polska nie jest w stanie zrekompensować im tych strat, które dla niej ponieśli. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Lipiec - Oświadczenie z dnia 29 sierpnia 2013 roku.


140 wyświetleń