Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Gibraltarem o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Londynie dnia 31 stycznia 2013 r. (druki nr 1432 i 1483).


Poseł Jerzy Materna:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy, druki nr 1432 i 1483.

    Gibraltar to skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki. Gibraltar stanowi terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, chociaż pretensje do niego rości sobie Hiszpania. Gibraltar ma własny rząd, parlament i premiera, a Wielka Brytania reprezentuje go na arenie międzynarodowej oraz ponosi odpowiedzialność za kwestie obronne. Powierzchnia Gibraltaru wynosi 6,5 km2 i liczy on 29 tys. ludzi, co sprawia, że jest jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata - 4881 mieszkańców na 1 km2. Gibraltar nie posiada bogactw naturalnych i ma ograniczone zasoby słodkiej wody, mimo to jest krajem zamożnym - 38 tys. dolarów na osobę. Ze względu na znakomitą lokalizację na Gibraltarze rozwinął się port handlowy i pasażerski. Obsługa statków handlowych i opłaty pobierane za tranzyt towarów są głównym źródłem dochodu. Dużą rolę odgrywa także turystyka - kraj odwiedzają ponad 4 mln turystów.

    Polska dotychczas nie zawarła z Gibraltarem umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Gibraltar znajdował się na liście krajów oraz terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zawarcie umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych stało się możliwe z uwagi na całkowitą zmianę podejścia administracji Gibraltaru do kwestii wymiany informacji podatkowych. Umowa między Polską a Gibraltarem została przygotowana w oparciu o modelową umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku Gibraltaru - wszelkich podatków, bez względu na ich rodzaj i nazwy. Umowa zawiera 12 artykułów i będzie skutecznym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania przez podatników osiągających dochody w relacjach z Gibraltarem. Umowa zawarta jest między oboma krajami, może stanowić podstawę do podjęcia rozmów zmierzających do zawarcia pełnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Minister finansów będzie sprawował nadzór nad realizacją umowy.

    Pani Marszałek! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy i będzie głosował za jego przyjęciem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2013 roku.


124 wyświetleń

Zobacz także: