Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1051).


Poseł Piotr Paweł Bauć:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kochane Panie Profesor, Poseł Pawłowicz i Pani Poseł Wróbel!

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: No, no.)

    Dziękuję za te wystąpienia, zarówno popierające, jak i krytykujące, szczególnie że ta dyskusja miała swoje rumieńce, co oznacza, że jeszcze nie usnęliśmy.

    Jeżeli chodzi o pytania konkretne, pan poseł Siedlaczek - oczywiście absolutnie jesteśmy zgodni co do tego, żeby faktycznie podczas dalszego procedowania wypracować legalne definicje, te nowe, które wprowadzamy, związane z asocjacją, asumpcją, wielokrotnym....

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Oj tak, tak.)

    Oczywiście też widzimy, że w Kodeksie pracy należałoby dokonać pewnych zmian, zapisujemy to, bo to jest ustawa, która zmienia też inne ustawy, właśnie też ustawę Kodeks pracy.

    Pani poseł Sobecka zarzuciła nam, że atakujemy Kościół. Otóż właśnie staramy się uniknąć atakowania Kościoła. To jest powiedziane jednoznacznie, że jeżeli nie mówimy językiem prawa, tylko językiem normalnym, każdy Kościół i związek wyznaniowy ma prawo zatrudniać osoby, zastrzegając, że te osoby mają mieć właśnie takie cechy, że mają być w tej religii chociażby wychowane, mają tę religię realizować. Natomiast mówimy, że już nie mogą tu wchodzić w grę inne przesłanki, na przykład rasa, płeć - chociaż to już jest oczywiście kwestia wiary i doktryny - nie powinny być tutaj przeszkodą co do zatrudnienia, czyli na przykład w Kościele katolickim powinny być kobiety zatrudniane ze względu na to, że są ludźmi.

    Pani posłanka Marzena Wróbel - kod kulturowy Europy. Ja się zgadzam, że na kod kulturowy Europy składa się chrześcijaństwo, całe chrześcijaństwo, też chrześcijaństwo Afryki Północnej, bo wtenczas tam była Europa, a nie tu, ale też...

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Afryka?)

    Na przykład Augustyn święty.

    ...coś, co wcześniej było, przed chrześcijaństwem, a więc cała kultura antyku, która jednak inaczej widziała człowieka, a przekazała nam to i w chrześcijańskiej Europie w którymś momencie ją odkryto ponownie - w okresie, którym wszyscy się szczycą, a więc w okresie humanizmu zwanym też okresem odrodzenia.

    Muszę jeszcze powiedzieć, że jeżeli chodzi o zarzut, że atakujemy Kościół, jest wprost przeciwnie. Jesteśmy zgodni co do dyrektywy 2000/78/WE. Ten kod kulturowy chcielibyśmy widzieć jako chrześcijański, ale też niechrześcijański, kod, który między innymi dał nam prawo rzymskie.

    Jeżeli chodzi o pana posła Stanisława Piotrowicza, to, panie pośle, serce mnie zabolało, bo zaczął pan wystąpienie materialistycznie. Przecież pan powiedział: Dlaczego chcecie mówić o symbolicznej sferze, skoro ludzie żądają mięsa, pieniędzy, dobrobytu, tak rozumianego dobrobytu? Pan mówi: ludzie żądają, abyśmy dostosowali poziom życia w Polsce do poziomu życia innych krajów. Jakże to materialistyczne myślenie. My jesteśmy materialistami, ja jestem absolutnym materialistą.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Tak, wiem.)

    Kochana pani profesor, nawet ontologicznym, a epistemologicznie, też bardzo historycznie, jestem dialektykiem. Natomiast oczywiście nie chcemy jątrzyć w społeczeństwie.

    Wróćmy jednak do historii, nie Polski, ale Stanów Zjednoczonych, kraju wielkiej wolności. Jak długo ten kraj musiał czekać, żeby prezydentem był czarnoskóry? Bardzo długo, chociaż był przecież wzorcem kraju wolności, bo nie wyobrażano sobie, że czarnoskóry może być prezydentem narodu białych, irlandzkich, protestanckich emigrantów.

    Myślę, że to są wszystkie pytania, jakie były skierowane do mnie, starałem się na nie odpowiedzieć. Były też pytania do rządu, zatem nie będę odpowiadał za rząd, tym bardziej że podzielam tu pogląd prawej strony, iż jest on słaby. A więc nie będę odpowiadał za rząd. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Paweł Bauć - Wystąpienie z dnia 20 czerwca 2013 roku.


135 wyświetleń