Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tadeusz Arkit:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Problem przedstawiany na przykładzie młodych sportowców trenujących w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Chrzanowie dotyczy wszystkich młodych sportowców, a zwłaszcza tych, którzy uprawiają sport w mniejszych ośrodkach miejskich i wiejskich. Zgodnie z ustawą i rozporządzeniem ministra zdrowia dzieci i młodzież uprawiające amatorsko sport muszą posiadać badania lekarskie, aby mogły trenować, a przede wszystkim uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży.

    Do 2011 r. na terenie naszego powiatu działały dwie poradnie sportowe, które zaspokajały potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie badań pod kątem ich udziału w zawodach sportowych. Aktualnie działa jedna poradnia medycyny sportowej. Poradnia ta absolutnie nie zaspokaja potrzeb naszych sportowców pomimo tzw. nadwykonania usług. Dotyczy to przede wszystkim badań specjalistycznych, laryngologicznych, okulistycznych, dentystycznych itd., w przypadku których okres oczekiwania wynosi do 3 miesięcy, natomiast ważność badań to okres 6 miesięcy. Wychodzi więc na to, że dzieci zamiast trenować powinny spędzać czas w kolejce na badania. Skutkuje to tym, że młodzież często nie posiada aktualnych badań i pomimo systematycznego treningu i zaangażowania w podnoszenie swoich kwalifikacji sportowych nie może uczestniczyć w zawodach sportowych.

    Aktualnie w naszym ośrodku w 20 grupach treningowych uprawia sport ponad 300 dzieci i młodzieży. Na przełomie września i października rozpoczynają oni sezon rozgrywkowy. Gdy po powrocie z wakacji młodzi sportowcy udają się do przychodni, aby uaktualnić swoje badania lekarskie, dowiadują się, że najbliższy termin badań to początek listopada. W ten sposób zostaje zniweczona cała praca na obozach sportowych i przygotowania do sezonu, gdyż bez badań lekarskich młodzież oczywiście nie zostanie dopuszczona do rozgrywek sportowych.

    Panie ministrze, aby wyjść naprzeciw uzasadnionym potrzebom, wydaje się, że warto zastanowić się nad następującymi rozwiązaniami. Po pierwsze, zmiana rozporządzenia ministra zdrowia w zakresie badań specjalistycznych do karty zdrowia sportowca dla dzieci i młodzieży amatorsko uprawiających sport. Sądzę, że taki zakres badań specjalistycznych jest zbędny i niepotrzebnie angażuje środki budżetowe, które mogłyby być wykorzystane przez osoby bardziej potrzebujące. Po drugie, być może wydłużenie ważności badań, np. do jednego roku. I po trzecie, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby o dopuszczeniu do amatorskiego uprawiania sportu decydował lekarz rodzinny, który jest najbliżej dziecka i doskonale jest zorientowany w jego aktualnym stanie zdrowia. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Arkit - Zapytanie z dnia 28 maja 2013 roku.


118 wyświetleń