Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Miron Sycz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W maju 2013 r. Ministerstwo Środowiska ogłosiło na swoich stronach internetowych konkurs, nabór wniosków o dofinansowanie ze środków pochodzących z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Królestwa Norwegii trzech komponentów: monitoringu środowiska, ochrony przyrody, termomodernizacji budynków. Operatorem tych inicjatyw jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomimo upływu już roku od ogłoszenia konkursu i ok. 10 miesięcy od złożenia wniosków przez potencjalnych beneficjentów w ramach części programu związanej z termomodernizacją (jest to program nr PL04) brak jest wiążących odpowiedzi, kiedy i który wniosek otrzyma dofinansowanie, czy je otrzyma, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Zasadność mojego pytania wynika z faktu, że rozpoczął się najbardziej optymalny okres na tego rodzaju prace i zainteresowani, czyli szczególnie samorządy, chcieliby wykorzystać wiosenno-letni czas na realizację zakładanych planów. Wydaje mi się, że późna jesień i zima nie są dobrą porą na tego rodzaju roboty.

    Mam zatem pytanie: Kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończy analizę wniosków, ogłosi listy rankingowe? Kiedy zamierza upublicznić swoje decyzje? A w konsekwencji oczywiście: Kiedy można oczekiwać ustalenia terminów podpisywania umów? Dziękuję bardzo.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Ostapiuk:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo Posłowie! Panie Pośle! Informuję uprzejmie, że w maju 2013 r. w ogłoszonym naborze dotyczącym dofinansowania ze środków mechanizmu norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w ramach programu, o którym pan poseł mówił, który ma numer PL04, a nazywa się ˝Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii˝, złożono 242 wnioski. Procedura rozpatrywania projektów w tym zakresie jest dość skomplikowana, w tym przypadku wiele do powiedzenia ma donator, czyli Królestwo Norwegii. Funkcjonuje komitet sterujący, musimy przestrzegać życzeń i zasad darczyńcy. Ta procedura również opiera się o współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, a więc jest ona dość złożona i w konsekwencji tej złożoności kryteria doboru zadań, opracowane na początku trwania tego programu, też były dość złożone, być może nawet za bardzo złożone dla wszystkich ubiegających się o te pieniądze.

    Po pierwszej ocenie projektów okazało się, że tylko ok. 20 z nich spełnia kryteria. Uznałem to za nieporozumienie, za zbyt mocne wyostrzenie kryteriów i w konsekwencji wspólnie z narodowym funduszem dokonaliśmy przewartościowania kryteriów. Spotkałem się z ambasadorem Norwegii, uzyskaliśmy aprobatę dla naszych działań. Te ułatwienia zmierzają w kierunku przede wszystkim opracowywania raportu ekologicznego. Chodzi o nowy rodzaj dokumentu, który stanowi nie audyt energetyczny, tylko audyt ekologiczny, z którym nie bardzo potrafiliśmy sobie jeszcze poradzić.

    W konsekwencji służby narodowego funduszu dokonały oceny projektów powtórny raz. Chciałbym uprzejmie poinformować, że 8 maja br. została podjęta decyzja o przyznaniu dofinansowania 43 projektom. Informacja ta jest umieszczona na stronach internetowych ministra środowiska i narodowego funduszu, została przekazana również zainteresowanym podmiotom. Beneficjenci będą mogli od tego dnia - zostało ustalone, że nie od dnia podpisania umowy, tylko od 8 maja - ponosić wydatki, które będą refundowane ze środków tego programu. Termin podpisania umów dotyczących całej grupy tych przedsięwzięć upłynie z początkiem sierpnia. Wiedząc, że dokumentacja jest dość skomplikowana, trudna do wypełnienia, jeżeli chodzi o podpisanie umowy, komitet sterujący uznał, a my to zaaprobowaliśmy, że wydatki będą mogły być akceptowane od 8 sierpnia.

    W trakcie jest jeszcze kilkadziesiąt formalnych spraw, chodzi o odwołania. Zakładamy, że do końca czerwca skończymy je rozpatrywać. Po zakończeniu rozpatrywania odwołań, z chwilą zakończenia rozpatrywania tej grupy kolejnych wniosków, z tą datą, podmioty, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, też będą mogły mieć refundowane wydatki. Tak że zakładamy, że te pierwsze 43 umowy zostaną zawarte do początku sierpnia, odwołania zostaną rozpatrzone i że na tej podstawie umowy zostaną podpisane do końca sierpnia.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tadeusz Arkit:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jak wynika z przedstawionej przez pana ministra odpowiedzi, w najbliższym czasie zostaną podpisane 43 umowy dotyczące termomodernizacji budynków za pieniądze pochodzące z mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu nr PL04, a dodatkowa pula projektów ma szanse uzyskać wsparcie po zakończeniu procedury odwoławczej. Panie ministrze, czy zostanie wyczerpana cała kwota, jaką darczyńcy przeznaczyli na te działania? Czy pozostanie jeszcze jakaś kwota do rozdysponowania i czy mają szanse uzyskać dotację następujące podmioty i instytuty medyczne: Instytut Reumatologii im. prof. dr. hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, które nie mieściły się w poprzednio obowiązujących kryteriach? Dziękuję bardzo.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Ostapiuk:

    Pani Marszałek! Panie Pośle! Szanowni Państwo! Ta złożoność, o której wspominałem w pierwszej części mojego wystąpienia, zawierała się m.in. w tym, że instytuty medyczne, które de facto są szpitalami, nie mogły uzyskać takiej pomocy, ponieważ ich stan prawny jest inny. Tak więc np. szpital wojewódzki w jakiejś tam miejscowości wojewódzkiej mógłby otrzymać pomoc, ale jeżeli nazywał się ˝instytut˝, to według przyjętych kryteriów nie mógł uzyskać tej pomocy. Uprzejmie informuję, że poprawki, które zostały wprowadzone w kryteriach, powodują, że te trzy szpitale w Warszawie i Łodzi wymienione przez pana posła, trzy instytuty, Instytut Reumatologii, Centrum Zdrowia Matki Polki i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w tej chwili mieszczą się w kryteriach.

    Ilość pieniędzy, jaka pozostała, trudna jest w tej chwili do precyzyjnego określenia. To jest 70-80 mln zł. Dlatego mówię, że to trudne do określenia, że trwa weryfikacja projektów i z każdego projektu albo coś jest wyłączane, albo coś jest do nich dodawane, tak żeby on się zamknął i był pełny.

    Wydaje mi się, a może jestem nawet o tym przekonany, że trzy instytuty, o których pan poseł wspomniał, o które pytał, znajdą się na liście jednostek, które utrzymają dofinansowanie. (Oklaski)



Tadeusz Arkit Miron Sycz - pytanie z 29 maja 2014 r.


98 wyświetleń