Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (druki nr 1365 i 1367).


Poseł Tomasz Kaczmarek:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rzeczywiście, tak jak przedstawił to pan poseł sprawozdawca, poprawki Senatu w większości mają charakter językowy i redakcyjny. Natomiast w imieniu klubu chciałbym odnieść się do poprawek, które będą poddane głosowaniu łącznie, czyli do poprawki 9., 10., 12. i 17.

    Zapisy stosownych artykułów traktują o narzędziach niebezpiecznych i broni palnej, a także jest takie sformułowanie: lub innego podobnie niebezpiecznego narzędzia. W tej sytuacji odrzucimy te poprawki Senatu ze względu na fakt, że sformułowanie: podobnie niebezpiecznego narzędzia jest tożsame ze sformułowaniem z Kodeksu karnego. Natomiast poprawka 24., która na ministra spraw wewnętrznych nakłada obowiązek wydania opinii na temat funkcjonowania tej ustawy po 12 miesiącach, po upływie roku, rzeczywiście jest bardzo dobrą poprawką ze względu na duże rozbieżności i burzliwą dyskusję związaną z używaniem przez pododdziały zwarte broni palnej. Myślę, że to będzie dobry okres, kiedy tak naprawdę będziemy mogli dowiedzieć się, czy przepisy wewnętrzne w Policji oraz w innych służbach mundurowych, które wykorzystują pododdziały zwarte w swoich działaniach, czy te regulacje rzeczywiście są skuteczne. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Kaczmarek - Wystąpienie z dnia 23 maja 2013 roku.


117 wyświetleń

Zobacz także: