Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (druki nr 1140 i 1234).


Poseł Tomasz Kaczmarek:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam dziś zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość w związku z zaprezentowanym rządowym projektem ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

    Na wstępie, odnosząc się do słów posła sprawozdawcy pana Marka Biernackiego, chciałbym powiedzieć, że rzeczywiście prace podkomisji i komisji przebiegały w sposób merytoryczny. W kwestiach wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej poprzez poszczególnych funkcjonariuszy działających pojedynczo, a nie w oddziałach zwartych, czy też funkcjonariuszy wchodzących w skład jednostek antyterrorystycznych, ta dyskusja była dosyć merytoryczna, uzyskaliśmy tutaj konsensus i jedno stanowisko.

    Natomiast mieliśmy też okazję pracować nad pewnymi kwestiami związanymi z definicjami, które zostały wykorzystane w tej ustawie, takimi jak ˝uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa˝ czy ˝zachowanie agresywne˝. Strona rządowa nie chciała się tutaj wsłuchać w słowa opozycji i nie podjęła działań, które mogłyby przyczynić się do tego, aby te zapisy definiujące tak szerokie pojęcia mogły znaleźć się w tej ustawie. W związku z tym zgłosiliśmy podczas prac komisji wniosek mniejszości, który już dziś zaprezentował pan poseł sprawozdawca. Złożymy również poprawkę, która mogłaby zdefiniować zachowanie agresywne, które jest wymienione w tym konkretnym zapisie definiującym użycie kajdanek zespolonych.

    Nie możemy zgodzić się ze stanowiskiem strony rządowej i z art. 46 projektu ustawy, który właśnie definiuje wykorzystanie broni palnej przez pododdział zwarty. Komentując słowa posła sprawozdawcy, że dziś w Polsce organy ścigania, Policja, pododdziały zwarte nie mogą używać broni palnej w stosunku do demonstrujących, oczywiście stoimy na tym stanowisku, ale ust. 2 w art. 46 tego projektu jest zapisem mówiącym całkiem coś innego. Chciałbym zapytać przedstawicieli rządu biorących udział w pracach komisji i przede wszystkim podkomisji, jakie przepisy wewnątrzpolicyjne i pozostałych służb, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej czy Służby Więziennej, regulują wydawanie broni. Przedstawiciel Policji, który dziś zasiada w ławach rządowych, podczas prac podkomisji powiedział, że takich przepisów wewnątrzpolicyjnych nie ma. Podczas prac komisji pan sekretarz Stachańczyk powiedział, że te przepisy są, ale opatrzone klauzulą niejawności.

    Szanowni państwo, jeżeli mamy dziś podjąć decyzję, czy będziemy głosować za przyjęciem przepisów tej ustawy, to nie róbcie jakiejś tajemnicy i przedstawcie te przepisy posłom, którzy będą podejmować decyzję, czy głosować za, czy przeciw, i dajcie możliwość zapoznania się z tymi przepisami, ponieważ ten zapis art. 46 ust. 2 jest bardzo niejasny i jest polem do ogromnych nadużyć, ale przede wszystkim do rozmycia odpowiedzialności. Jak państwo wiecie - przecież dyskutowaliśmy na ten temat w trakcie prac podkomisji - jestem praktykiem, który wiele lat służył w organach Policji, i brałem również udział w działaniach pododdziałów zwartych.

    Przepisów, które regulują tego typu wydawanie broni funkcjonariuszom wchodzącym w skład pododdziału zwartego w Policji, nie ma, chyba że zmieniło się coś w ostatnich dniach, ale w takim razie tym bardziej pozostali parlamentarzyści, pozostali posłowie z każdego klubu parlamentarnego powinni mieć możliwość, aby zapoznać się z tym dokumentem, bo będziemy głosowali nad bardzo ważną i istotną kwestią.

    Wyprowadzenie wojska na ulicę w momencie, kiedy nie jest wprowadzony stan wyjątkowy, zmiany w ustawie o Policji, które są zawarte w tym projekcie, w mojej ocenie i w ocenie klubu Prawa i Sprawiedliwości są nie do przyjęcia. Oczywiście jest to efektem wcześniejszych zapisów art. 18 ustawy o Policji, ale, drodzy państwo, czasy, kiedy władza strzelała do robotników, i czasy, kiedy czołgi i transportery opancerzone wyjeżdżały na ulice, już się zakończyły. Dzisiaj Policja ma ogromny wachlarz możliwości (Dzwonek) wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego, broni gładkolufowej, gazu. Państwo wprowadziliście możliwość szerokiego zakupu paralizatorów. Niech na tym się skupią. Dziś do ludzi strzelać nie trzeba.

    Bardzo dziękuję, panie marszałku. Mam ten zaszczyt złożyć na pana ręce poprawki do projektu. (Oklaski)



Poseł Tomasz Kaczmarek - Wystąpienie z dnia 17 kwietnia 2013 roku.


118 wyświetleń

Zobacz także: