Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 1323).


Poseł Kosma Złotowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

    Projekt ten jest pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego - co tu już zostało powiedziane - z 22 listopada 2010 r. Trybunał stwierdził niezgodność z konstytucją § 182 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Przy czym, co warto pewnie zaznaczyć, chodzi o brzmienie tego przepisu, które zostało nadane mu nie w oryginalnym rozporządzeniu, ale w kolejnej zmianie pochodzącej z rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 23 grudnia 2009 r. Chociaż pewnie i to pierwsze brzmienie też byłoby zakwestionowane.

    No tak. Ale omawiany projekt, Wysoka Izbo, pokazuje stan państwa pod rządami Platformy Obywatelskiej. Panowie się śmiejecie, ale potrzeba było wam aż 2 lat, ponad 2 lat, by partia pana premiera Donalda Tuska przygotowała projekt będący przecież w dużej mierze kalką zapisów znajdujących się wcześniej w zakwestionowanym rozporządzeniu. Czyż nie tak? A przecież to nie było takie trudne, to nawet pan poseł Budka przyzna. A jednak zabrało wam to ponad 2 lata.

    Przepisy, których celem jest ekonomika procesowa oraz zmniejszenie przewlekłości, winny być pozytywnie odbierane. Prawo powinno być bowiem logiczne i spójne. Niestety szereg wątpliwości przedstawiła już Krajowa Rada Komornicza - mówił o nich mój przedmówca - w piśmie z 3 kwietnia 2013 r. Dotyczą one sposobu wprowadzenia zmiany. Krajowa Rada Komornicza uważa, że proponowana forma przywrócenia instytucji uproszczonego trybu nadawania klauzuli wykonalności jest całkowicie niezasługująca na uwzględnienie. Wątpliwości podniósł też w piśmie z 26 kwietnia tego roku prokurator generalny, stwierdzając, że projekt jedynie częściowo realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

    Posłowie Platformy być może zapomnieli, iż Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku podniósł, że wprowadzając normę, należy mieć na uwadze wskazane w skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego pytaniu prawnym Sądu Okręgowego w Lublinie wątpliwości związane z kwestią zaskarżalności klauzul wykonalności nadawanych w uproszczonym trybie.

    W związku z powyższym, pani marszałek, wyjątkowo nie składam wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i wyrażam nadzieję, że Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach poprawi ten projekt na tyle, żebyśmy mogli za nim zagłosować, uważając, że prawo naprawiamy. Dziękuję panu posłowi. (Oklaski)



Poseł Kosma Złotowski - Wystąpienie z dnia 23 maja 2013 roku.


150 wyświetleń

Zobacz także: