Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2012 r. (podczas prezydencji cypryjskiej) (druk nr 1159) wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 1208).


Poseł Piotr Paweł Bauć:

    Panie ministrze, mam trzy pytania. One są o różnym stopniu szczegółowości, jednak chciałbym je zadać.

    Pierwsze pytanie jest chyba najmniej tutaj istotne, ale jednak jest. Mianowicie chciałbym dowiedzieć się, dlaczego Fundusz na Rzecz Demokracji, utworzony jako fundacja, jest na prawie belgijskim, jaki będzie wkład Polski i skąd będzie pochodził.

    Druga sprawa to jest pytanie trochę personalne: Kto zawalił? Mianowicie w sprawie rozwoju obszarów wiejskich mamy tu taką informację: W trakcie prac nad projektem rozporządzenia dotyczącego wsparcia rozwoju obszarów wiejskich Polska zgłaszała różne zastrzeżenia. Prezydencja cypryjska, dążąc do przyjęcia częściowego podejścia, uniemożliwiła poddanie dalszej dyskusji części przepisów, uznając, że brak mniejszości blokującej w przypadku takich przepisów oznacza osiągnięcie kompromisu. Kto zawalił, że nie stworzył właśnie tej mniejszości blokującej? Wiemy, że w innych sprawach ci, którzy mieli interes, interesariusze, umieli sprawić, aby była mniejszość blokująca i dalej toczy się dyskusja.

    Trzecie pytanie jest związane właśnie z unią bankową. Wiemy, że są dwie propozycje, niemiecka i francuska. Którą my będziemy popierać, niemiecką czy francuską? Dziękuję.



Poseł Piotr Paweł Bauć - Wystąpienie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


128 wyświetleń