Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Zbigniew Chmielowiec:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wiele czasu upłynęło, nim 3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝. Środowiska kombatanckie, organizacje patriotyczne, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniem, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym synom. Przez lata odpowiedzią była cisza. W drugiej połowie pierwszej dekady XXI w. nadzieje zaczęły się spełniać. Apele środowisk kombatanckich zaczęły zyskiwać coraz większe poparcie.

    Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym pułkownika Cieplińskiego i pochodzącego z miejscowości Werynia w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu porucznika Józefa Batorego. Z tej okazji 1 marca 2013 r. obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ w tej miejscowości.

    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem księdza dziekana Kazimierza Osaka, z udziałem księdza proboszcza Jarosława Depczyńskiego, księży Stanisława Wójcika i Ryszarda Kiwaka, odprawioną w kościele parafialnym w Weryni w intencji Józefa Batorego, zamordowanych żołnierzy WiN oraz ojczyzny. Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz dr Sławomir Zych. Po zakończeniu mszy w asyście pocztów sztandarowych zebrani przeszli do Wiejskiego Domu Kultury w Weryni, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

    Po przywitaniu gości przez burmistrza Kolbuszowej Jana Zubę oraz panią Agatę Świętek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Weryni im. kapitana Józefa Batorego, miałem przyjemność zabrać głos. Głos zabrali także prof. Marek Koziorowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Józef Kardyś, starosta kolbuszowski. Wykład ˝Żołnierze wyklęci˝ wygłosił pan Zenon Fajger z rzeszowskiego oddziału IPN. Następnie z montażem słowno-muzycznym pt. ˝Gdyby nie Oni...˝ wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. kpt. Stefana Batorego. Bardzo utkwiły mi w pamięci słowa kilkuletniej Dominiki, która powiedziała: ˝Hardy ich kark tchórzliwy świat zamknąć chce w zwojach niepamięci, choć tyle już minęło lat, nadal żołnierze to wyklęci. Nie zamknie ust cmentarny dół, niepamięć ran też nie zabliźni, bo dzięki nim jeszcze się tlą resztki honoru mej ojczyzny˝.

    Podczas uroczystości otwarta została wystawa pt. ˝Ruch oporu na Podkarpaciu w latach 1939-1980˝. Projekcja filmu ˝Inka 1946. Ja jedna zginę˝ zakończyła obchody Narodowego Dnia Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ w Weryni. Dzień pamięci to niezwykłe święto. Ważne jest to, że nareszcie zostali oni potraktowani jak ludzie, po śmierci przywrócono im godność.

    Z tego miejsca chciałbym gorąco i serdecznie podziękować żyjącemu jeszcze bratu kapitana Józefa Batorego Franciszkowi Batoremu, emerytowanemu nauczycielowi, który nie szczędzi swoich sił i wiedzy, aby najmłodsze pokolenie informować o bohaterach tamtego czasu. Chciałbym podziękować pani dyrektor szkoły podstawowej noszącej imię kapitana Józefa Batorego Agacie Świętek, której był on wujkiem, za to, że z całą społecznością szkolną, z wszystkimi nauczycielami i młodzieżą co roku przygotowuje tak piękne uroczystości. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim mieszkańcom miejscowości Werynia, z której pochodził kapitan Józef Batory, całej radzie sołeckiej z panem sołtysem na czele, strażakom z ochotniczych straży pożarnych oraz wszystkim mieszkańcom Weryni. Rada Miejska w Kolbuszowej w ubiegłym roku na cześć swojego rodaka kapitana Józefa Batorego jednemu z rond na drodze krajowej nr 9 w Kolbuszowej nadała jego imię. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Chmielowiec - Oświadczenie z dnia 07 marca 2013 roku.


190 wyświetleń

Zobacz także: