Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Zbigniew Chmielowiec:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ignorując głosy mieszkańców, władze gmin stawiały wiatraki na gruntach, działkach należących do radnych, wójtów, burmistrzów, pracowników urzędów gmin. Z raportu NIK opublikowanego w lipcu br. wynika, że proces powstawania farm wiatrowych przebiegał często w warunkach zagrożenia konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją. W 39% skontrolowanych gmin elektrownie powstawały na gruntach ludzi związanych z administracją samorządową. Zwrócono też uwagę na to, że polskie przepisy nie określają dopuszczalnej odległości od domów. Najczęściej odległość była określana w metrach, ale czasami na podstawie dopuszczalnego hałasu. Dozór techniczny nie interesował się bezpośrednim oddziaływaniem generatorów, wirników, transformatorów oraz łopat śmigieł. Organy podatkowe z jednej strony, a inwestorzy z drugiej strony inaczej interpretowali podstawę opodatkowania elektrowni podatkiem od nieruchomości. Z powodu nieprecyzyjnych przepisów elektrownie mogły powstawać na gruntach rolnych najwyższej klasy.

    Czy rząd planuje zmianę przepisów dotyczących Prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego w kontekście budowy elektrowni wiatrowych? Kiedy zostanie opracowana jednolita metodologia pomiaru emisji hałasu generowanego przez elektrownie wiatrowe? Czy i kiedy będzie objęta nadzorem technicznym eksploatacja turbin wiatrowych? Kiedy będą określone precyzyjne przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości?

    Chciałbym powiedzieć, że na tym wszystkim zarabia państwo. Bo gminy mają płacony podatek od nieruchomości przez inwestora, a jednocześnie tracą z tego tytułu korzyści, jeżeli chodzi o subwencje z budżetu państwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Chmielowiec - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2014 roku.


982 wyświetleń

Zobacz także: