Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1099).


Poseł Leszek Dobrzyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Troska o weteranów walk niepodległościowych to jest chyba rzecz obowiązku i pewnego instynktu samozachowawczego w każdym państwie, w każdej społeczności, w każdym narodzie. Czemu? Chociażby po to, żeby każde pokolenie wiedziało, że walka o niepodległość, jeżeli już się w tym pokoleniu taka historia wydarzy, jest pewnym obowiązkiem, jest czymś zauważalnym, czymś ważnym i w końcu znajduje swoją nawet nie nagrodę, ale pewne wyróżnienie, swoje ważne miejsce w historii.

    Z weteranami, szczególnie Armii Krajowej, mam do czynienia od 2001 r., szczególnie z żołnierzami Armii Krajowej z okręgów wschodnich, i muszę powiedzieć, że te przepisy, które są do tej pory, działają absolutnie różnie. Naprawdę jeszcze do tej pory jest wielu, którzy rzeczywiście są w trudnej sytuacji. Często wojuję z nimi i piszę im pisma do różnych komisji, ZUS-ów i izb orzecznikowskich. Bywa to różnie, zwłaszcza że stopień pewnej niewiedzy historycznej w tych różnych instytucjach jest naprawdę spory. Często padają dziwne pytania zarówno o granice Polski sprzed 1 września, jak i o przynależność organizacyjną. Brak jest rozeznania między żołnierzami Armii Krajowej zsyłanymi do łagrów a, nazwijmy to, zwykłymi (zwykłymi - to jest brzydkie może określenie) ludźmi, którzy zostali po prostu wysłani na tereny wschodnie.

    Moje pytanie jest takie: W jaki sposób przebiegała konsultacja, jeśli chodzi o ten projekt ustawy, z organizacjami kombatanckimi? To jest pytanie oczywiście do wnioskodawcy.

    Mam też pytanie do strony rządowej: Czy prowadzone są w tej chwili prace, czy rząd prowadzi prace nad podobną ustawą?

    Natomiast jest też problem jakby szczegółowy. Też może kieruję to do wnioskodawców. Interesuje mnie, czy tą ustawą byliby na przykład objęci powstańcy z Poznania z 1956 r., którzy z bronią w ręku wówczas walczyli. Prosiłbym o odpowiedź. Dziękuję.



Poseł Leszek Dobrzyński - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: