Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 i 2 punkt porządku dziennego:



  1. Informacja prezesa Rady Ministrów na temat wyników negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020.
  2. Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej pomiędzy Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Irlandią, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Węgrami, Maltą, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii i Królestwem Szwecji, sporządzonego w Brukseli dnia 2 marca 2012 r. (druk nr 961 i 999).


Poseł Jan Warzecha:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dobrze, że odbywa się dzisiaj w Sejmie debata nad paktem fiskalnym, choć tylko przy chwilowej obecności premiera Tuska, ponieważ społeczeństwo może usłyszeć wypowiedziane przez naszych posłów ostrzeżenia, że pakt fiskalny jest dla Polski niekorzystny, niekorzystny z punktu widzenia prawa zarówno polskiego, jak i europejskiego, a szczególnie szkodliwy dla krajów członkowskich słabszych ekonomicznie. Dzisiaj już jeden z posłów przypomniał, że aż 62% Polaków nie chce wejścia Polski do strefy euro, a takie próby czynione przed zmianą konstytucji byłyby niczym innym jak zamachem na konstytucję.

    Czy nie jest tak, że premier Donald Tusk z obozem rządzącym PO-PSL oraz SLD wraz z Ruchem Palikota chcą poprzez te pomysły ustawić się w pozycji tak zwanych prawdziwych Europejczyków, a nas, broniących interesu narodowego, dostrzegających zagrożenia, pokazać społeczeństwu jako przeciwników Europy? Były minister Krzysztof Szczerski w imieniu naszego klubu powiedział, że nie jesteśmy przeciwnikami Unii Europejskiej, jednak nie uznajemy infantylnie, że dążenie do strefy euro jest w tych okolicznościach zgodne z polską racją stanu. (Dzwonek)

    Panie ministrze, dlaczego pakt fiskalny i wejście do strefy euro ma być remedium na kłopoty niektórych państw członkowskich Unii, a nie na przykład, jak uważa wielu ekonomistów, likwidacja sztywnej polityki dotyczącej rynku pracy, solidny nadzór nad lekkomyślną polityką kredytową, jaką stosowano w niektórych krajach i zahamowanie nadmiernego deficytu na rachunkach bieżących? (Oklaski)



Poseł Jan Warzecha - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2013 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: