Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Skowrońska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Szanowni Państwo! Celem specjalnych stref ekonomicznych jest m.in. zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej, a co najważniejsze, tworzenie nowych miejsc pracy. Z danych na 31 grudnia 2011 r. wynika, że bez specjalnych stref ekonomicznych stopa bezrobocia w tych powiatach, gdzie one działają, wzrosłaby z 3% do 9%, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Mielcu bezrobocie bez istnienia strefy wynosiłoby dzisiaj 32%, zaś w Polsce bez funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych bezrobocie zamiast 12,5% wynosiłoby 13,8%. Strefy działają w 143 miastach, w 203 gminach i działają w nich 1222 firmy, a zatrudnionych jest tam 241 tys. osób.

    Pani minister, w 2012 r. zarządzający strefami i Agencja Rozwoju Przemysłu złożyły wnioski o rozszerzenie stref, w przypadku mieleckiej specjalnej strefy wnioski zostały złożone w kwietniu i w sierpniu 2012 r., ale do dzisiaj nie ma rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ich rozszerzenia. Inwestorzy czekają na pozytywną decyzję o rozszerzeniu stref, m.in. w podstrefie szczecińskiej inwestor chce zatrudnić 450 osób. Na rozporządzenie o rozszerzeniu stref oczekują również inni inwestorzy oraz wiele samorządów. Czy zatem nie można skrócić okresu rozpatrywania wniosków o rozszerzenie stref, wtedy trzeba również składać aktualizację do wniosków, i kiedy wnioski o rozszerzenie stref złożone w 2012 r. będą pozytywnie i ostatecznie rozpatrzone?


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Skowrońska:

    Dziękuję za taką miłą odpowiedź. Chcę powiedzieć, pani minister, iż w tym kontekście rozumiem, że wnioski o rozszerzenie strefy mieleckiej obejmują również Łańcut, Rzeszów, Radymno, Sędziszów i są korektą dotyczącą Mielca. W związku z tym zadanym pytaniem i tym pozytywnym wskaźnikiem funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, wskazują na to również oceny Najwyższej Izby Kontroli, wydaje się, iż specjalne strefy dobrze wpisują się w poprawę wskaźników makroekonomicznych i rozwój kraju. Zatem przy tym okresie rozpatrywania, skróceniu czasu tych uzgodnień międzyresortowych, w dalszym ciągu zależy tym regionom, a myślę, że także całej gospodarce, na utrzymaniu atrakcyjności specjalnych stref, by stanowiły one realną zachętę dla lokalizowania inwestycji, tych dużych inwestycji, w Polsce.

    Końcowy termin funkcjonowania stref to w obecnych przepisach rok 2020, w innych krajach jest on zdecydowanie dłuższy i oparty na legislacji tych krajów. A zatem chciałabym jeszcze dopytać: Na jakim etapie znajdują się uzgodnienia dotyczące wydłużenia okresu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, jak się w tej publicznej dyskusji mówi, co najmniej do roku 2026? Przypomnę, że jeśli chodzi o Bułgarię i Rumunię, jest to rok co najmniej 2040. Konkurencyjność innych regionów w zakresie pozyskiwania inwestorów i tworzenia miejsc pracy jest dla nas szczególnie ważna. Dziękuję.



Poseł Krystyna Skowrońska - Zapytanie z dnia 24 stycznia 2013 roku.


29 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy