Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 811 i 894).


Poseł Sprawozdawca Arkadiusz Litwiński:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Druk nr 811, który pierwotnie 10 października 2012 r. został skierowany przez Radę Ministrów do Wysokiej Izby, zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wraz z projektami aktów wykonawczych. Marszałek Sejmu skierowała ten projekt do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która w dniach 8 i 20 listopada przeprowadziła nad tym projektem prace wymagane przez regulamin Sejmu i przedłożyła Wysokiej Izbie sprawozdanie zawarte w druku nr 894. Sprawozdanie jest datowane na 20 listopada. Pozytywną opinię dotyczącą tego sprawozdania w dniu następnym, czyli 21 listopada, wyraził minister spraw zagranicznych w stosownym piśmie, stwierdzając zgodność przedłożenia wypracowanego w komisji z prawem Unii Europejskiej.

    Szanowni Państwo! To jest bardzo szczegółowy akt prawny, który implementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiającą ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego. Ta dyrektywa zwana jest na ogół dyrektywą morską. Zgodnie z tą dyrektywą opracowanie i wdrożenie strategii morskiej powinno mieć na celu osiągnięcie dobrego stanu środowiska wód morskich do roku 2020. Dobry stan środowiska wód morskich wymaga, aby wszelka działalność człowieka była prowadzona zgodnie z wymogiem ochrony i zachowania środowiska morskiego oraz koncepcją zrównoważonego użytkowania zasobów i usług morskich przez obecne i przyszłe pokolenia. Kryteria dotyczące osiągnięcia dobrego stanu środowiska wód morskich są punktem wyjściowym do opracowania spójnych koncepcji w początkowych etapach wdrażania strategii morskiej, w tym określenia właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich i ustanowienia zestawu celów w zakresie ochrony środowiska.

    Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego jest wypadkową wielu czynników, w szczególności jego naturalnych właściwości, takich jak płytkość oraz powolna wymiana wody, a także gęste zaludnienie obszaru jego zlewni, obszaru różnego rodzaju rzek, które do Morza Bałtyckiego wpadają. Działalność człowieka na lądzie i na morzu przyczynia się do degradacji jego ekosystemu, stąd konieczne jest podjęcie szeroko zakrojonych i efektywnych działań mających na celu ograniczenie presji i negatywnego oddziaływania na stan środowiska Morza Bałtyckiego.

    Uzasadnienie tego projektu wymagałoby pewnie kilkudziesięciu minut, a może i dłuższego czasu. Przytoczę tylko ustawy, które poza ustawą Prawo wodne również są zmieniane. Zatem projekt przedłożony Wysokiej Izbie dotyka również ustawy z roku 1991 o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, ustawy z roku 1990 o Inspekcji Ochrony Środowiska, ustawy z roku 2001 Prawo ochrony środowiska, ustawy z roku 2004 o ochronie przyrody i ustawy z roku 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

    Projektowana ustawa zmienia przede wszystkim Prawo wodne, określając w nim ramy kompetencyjne w zakresie opracowania i wdrożenia poszczególnych elementów strategii morskiej, w tym tryb i sposób opracowania poszczególnych elementów strategii morskiej, to jest wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich, zestawu właściwości typowych dla dobrego stanu wód morskich, zestawu celów środowiskowych dla wód morskich i związanych z nimi wskaźników, zwanych dalej zestawem celów środowiskowych dla wód morskich, a także programu monitoringu wód morskich oraz krajowego programu ochrony wód morskich.

    Szanowni państwo, ustawa ta, jak powiedziałem, bardzo szczegółowo, niemal technokratycznie, określa cały ten złożony proces dochodzenia do właściwego stanu do roku 2020. Nie jest według mnie niezbędne, ażeby w tej chwili charakteryzować ten proces szczegółowo, bobyśmy powielali pracę komisji. Dodam jedynie, że w toku prac nad projektem zarówno komisja w pełnym składzie, jak i podkomisja, która została specjalnie do szczegółowych prac nad tym projektem powołana, dokonały szeregu zmian, przy czym w grę tutaj wchodzą dwie ich kategorie. Pierwsza, bardzo liczna, to są zmiany o charakterze redakcyjnym, wręcz językowym, chociażby dotyczące odmiany używanych terminów. Druga kategoria to są poprawki merytoryczne, w istocie zasługujące na takie określenie, jednakowoż niezmieniające istoty przedłożenia, a jedynie doprecyzowujące zapisy, a także rozszerzające uprawnienia stron zainteresowanych udziałem w postępowaniu, jak chociażby zestaw poprawek, które wyraźnie wskazują, że nie tylko w formie pisemnej mogą prowadzić korespondencję zainteresowane podmioty z odpowiednimi organami, ale również w formie elektronicznej.

    Szanowni państwo, wspomnę jeszcze o tym, że jedna z poprawek dotyczy przesunięcia środków, a to wynika z daty w kalendarzu, którą w tej chwili mamy. Otóż przewidywane pierwotnie wydatkowanie pewnych środków w najbliższym czasie z uwagi na planowane wejście w życie tej ustawy nie będzie możliwe, a te środki oczywiście nie giną, tylko będą wydawane w późniejszych terminach, które są określone w art. 15 przedłożenia.

    Szanowni państwo, dziękuję za uwagę i w imieniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wnoszę do Wysokiej Izby o przyjęcie tekstu sprawozdania. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 23 listopada 2012 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Arkadiusz Litwiński - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy