Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Prawo farmaceutyczne obejmuje kwestię prowadzenia apteki szpitalnej bądź działu farmacji szpitalnej. I to jest regulacja z 6 września 2001 r., gdzie jest zapisane: apteki szpitalne tworzy się w szpitalach lub innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Z tego przepisu nie wynika obowiązek tworzenia apteki szpitalnej w przedsiębiorstwie udzielającym ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, na przykład w przychodni. Zgodnie z art. 87 ust. 4 w szpitalach i innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których nie utworzono apteki szpitalnej, tworzy się dział farmacji szpitalnej, do którego należy węższy zakres usług farmaceutycznych, tu pełna zgoda, takich jak: wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych określonych w odrębnych przepisach, udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych, organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne, udział w monitorowaniu działań niepożądanych leków, udział w racjonalizacji farmakoterapii, współuczestniczenie w prowadzeniu gospodarki produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w szpitalu.

    Zatem decyzja o utworzeniu albo apteki, albo działu farmacji szpitalnej została pozostawiona do decyzji podmiotu leczniczego zależnie od jego potrzeb. Jest oczywiste, że mniejsze podmioty lecznicze nie wybierają apteki, bo to jest rzeczywiście znacznie bardziej obłożone przepisami, chodzi też o warunki lokalowe. Z przepisu art. 87 w kontekście innych przepisów funkcjonujących w systemie prawa nie można wywodzić bezwzględnego nakazu tworzenia apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej w każdym z przedsiębiorstw wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Z uwagi na zakres zadań apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej określony w art. 86 oraz 87 ustawy Prawo farmaceutyczne, gdzie przede wszystkim chodzi o wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, obowiązek ten należy odnosić do zakresu świadczeń zdrowotnych udzielanych w konkretnym przedsiębiorstwie. Nie budzi to wątpliwości co do szpitala, gdyż udzielanie świadczeń szpitalnych nieodzownie wiąże się z zapewnieniem produktów leczniczych. W przypadku podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne sytuacja może być zróżnicowana i to jest pewnie to, o czym pan poseł mówił.

    Należy w tym wszystkim uwzględnić również treść art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, z którego wynika, iż są apteki szpitalne, zaopatrujące szpitale lub inne przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Zwraca uwagę użyty w przepisie wyraz ˝zaopatrujące˝, który oznacza, że uzasadnieniem dla tworzenia apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej jest konieczność zapewnienia ciągłego i nieprzerwanego zaopatrzenia podmiotów leczniczych w produkty lecznicze. Z tego punktu widzenia brak jest uzasadnienia dla tworzenia apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej w tych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, w których wykonywanie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne nie wymaga zapewnienia zaopatrzenia w produkty lecznicze.

    Reasumując, jeśli ze specyfiki świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres wskazany w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego wynika, że wymagają one zapewnienia pacjentom produktów leczniczych, wówczas aktualny staje się obowiązek tworzenia apteki lub działu farmacji szpitalnej. Zgodnie z powyższymi regulacjami zakłady opiekuńczo-lecznicze, ponieważ zgodnie z definicją stosują produkty lecznicze...

    (Poseł Tomasz Latos: Panie ministrze przepraszam, my to wszystko wiemy, tylko jak z tego wybrnąć?)

    ...powinny posiadać co najmniej dział farmacji szpitalnej. I teraz nie jest prawdziwa teza, że dział farmacji szpitalnej ma takie samo obostrzenie jak apteka szpitalna.

    (Poseł Tomasz Latos: Takiego samego nie ma.)

    Panie pośle, pojawiło się pismo z GIF, które po interwencji Ministerstwa Zdrowia zostało wycofane z obiegu, bo rzeczywiście, również naszym zdaniem, co jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem i stawianiem sprawy z głowy na nogi, nie można takich samych warunków stosować dla apteki szpitalnej i dla działu farmacji szpitalnej, bo to jest jasne. GIF o tym wie i te interpretacje się zakończyły.

    Nie znam przypadku, o którym mówił pan poseł, żeby kazano komukolwiek dzielić pomieszczenie na cztery, bo jest to zupełnie absurdalny przypadek. Jeżeli taki gdzieś jest, to proszę o przekazanie informacji o miejscu, na pewno będziemy interweniować, bo chyba wszystkim nam zależy na tym, żeby zachowywać się w sposób racjonalnie odpowiedzialny.

    (Poseł Tomasz Latos: To jest, panie ministrze, pozytywny przykład. W innych każą mieć tyle pomieszczeń.)

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann:

    Wolałbym, panie pośle, żeby nie myślano w taki sposób, trochę naciągając zdrowy rozsądek i tak naprawdę drapiąc się prawą ręką w lewe ucho, bo jest oczywista sprawa tego, że dział farmacji szpitalnej nie powinien spełniać takich samych kryteriów jak apteka szpitalna. To jest sprawa jasna i prosta i takie jest nasze stanowisko.

    Jeżeli są w kraju przypadki, na które pan się powołuje, i otrzymalibyśmy taką informację, to oczywiście będziemy interweniować, bo zdrowy rozsądek jest wszędzie zdrowym rozsądkiem i tworzenie czterech pomieszczeń z jednego pokoju do tego nie należy.

    (Poseł Tomasz Latos: To jest akurat pozytywny przykład.)

    Jest to przynajmniej jakaś kreatywności urzędnika, ale rozumiem, że nie o taką kreatywność nam chodzi, panie pośle. Dziękuję.



Poseł Sławomir Neumann - Zapytanie z dnia 12 grudnia 2012 roku.


38 wyświetleń