Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w związku z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych (druki nr 743 i 820).


Poseł Leszek Dobrzyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Najpierw może małe sprostowanie, panie pośle. Pan mówił o jakiejś zbrodni w Wierzchowicach. Zaręczam panu, że historia nie zna takiego incydentu w Wierzchowicach. Zapewne nic się w czasie wojny...

    (Poseł Tadeusz Iwiński: Pan nie zna.)

    ...nie działo. Może pan sprawdzi. Być może panu chodzi o Wierzchowiny, tak, ale rozumiem, że pan gdzieś coś słyszał, wiadoma sprawa.

    Swoją drogą szkoda, że pan nie cytował bolszewickich i komunistycznych dokumentów na temat likwidacji oddziałów polskiego podziemia. Szkoda, że pan nie cytował komunistycznych wyroków z lat 40. i 50., wtedy może obraz tego byłby trochę pełniejszy. Ale może wystarczy tej polemiki. Zgaduję, że do zgody raczej nie dojdziemy.

    Natomiast, szanowni państwo, krótka sprawa. Należy powiedzieć, że po 1989 r. dopiero teraz, w zasadzie od kilku lat dochodzimy do pełnej prawdy historycznej. Trochę szkoda, że dopiero teraz mówimy o tak ważnych i trudnych tematach jak heroiczna historia żołnierzy wyklętych walczących z bolszewicką okupacją, trochę szkoda, że dopiero teraz mówimy o Narodowych Siłach Zbrojnych, jakkolwiek by patrzeć, zasłużonej organizacji walczącej w czasie II wojny światowej i z okupacją niemiecką, i z okupacją sowiecką.

    Miałbym pytanie może do posła sprawozdawcy... do posła wnioskodawcy: Czy prawdą jest, że Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do wielkości organizacją polskiego podziemia, organizacją Polskiego Państwa Podziemnego walczącą z okupantami? Czy prawdą jest, że w tej walce odniosła ważkie sukcesy? Czy prawdą jest w końcu, że żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych krwią zapłacili za swoją wierność Polsce, przelali krew, ginąc z rąk zarówno niemieckiego, jak i sowieckiego okupanta? Dziękuję.



Poseł Leszek Dobrzyński - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2012 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także: