Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

31 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: Sprawozdanie z realizacji ˝Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2011 roku˝ (druk nr 665) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 694).


Poseł Dariusz Piontkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kilka osób apelowało, aby znane osoby zachęcały do niepalenia, ale równie dobrze można by skierować apel do znanych osób palących, żeby nie zachęcały do palenia. Na przykład była minister zdrowia w pewnym momencie mówiła, że jest to sprawa prywatna i nikt się nie powinien tym interesować. A wiemy, że palenie jest tak naprawdę problemem społecznym i państwowym.

    Pytanie do rządu. W tych sprawozdaniach wyczytałem, iż na przykład 5 wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych nie przeznaczyło ani złotówki na realizację jakiegokolwiek programu antynikotynowego i podobnie 9 stacji nie uzyskało żadnych środków dodatkowych, spoza sanepidu, na realizację takich programów. Czy to nie jest zadanie także dla głównego inspektora, aby swoich podwładnych mobilizował do tego typu działań?

    I element drugi. W sprawozdaniu wymienione są dwa resorty, które przeznaczyły jakieś pieniądze na działania antynikotynowe: MON oraz MSW. Czy to znaczy, że inne resorty nie widzą tego problemu i nie przeznaczają pieniędzy? Czy państwo nie próbowali także innych ministerstw zachęcić do tego, aby wspomogły wasze działania? Bo, jak wielokrotnie mówiliśmy, te pieniądze, które są, które z budżetu zostały skierowane, 400 tys. zł, to kropla w morzu potrzeb. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Piontkowski - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: