Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra zdrowia ˝Sprawozdanie z realizacji 'Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych' w roku 2011 oraz przyjęty przez Radę Ministrów harmonogram zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego 'Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych' w roku 2012 wraz z kierunkami realizacji tego programu na lata 2013 i 2014˝ (druk nr 476) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 684).


Poseł Leszek Dobrzyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tej dyskusji, która dotyczy dosyć dramatycznego problemu, bo problem jest dramatyczny, chodzi o ludzkie cierpienie i zgony wielu pacjentów, wszyscy byli raczej zgodni, że pomimo sześcioletniego planu, mimo sześcioletniego okresu wdrażania jego wymierne efekty, jeżeli nie mizerne, są zgoła żadne. Nadal w przypadku raka piersi wśród Polek wskaźnik śmiertelności oscyluje wokół 50%, podczas gdy chociażby w przypadku Szwedek, Amerykanek czy Brytyjek wynosi on 20-30%. Nadal spośród 130 tys. chorych w Polsce, którzy każdego roku dowiadują się, że wykryto u nich raka, aż ok. 85 tys. umiera.

    Dlatego zarówno lekarze, jak i pacjenci z wielką nadzieją przyjmują zawsze wszelkie informacje o nowych technologiach, o nowych urządzeniach. Była o tym zresztą mowa też w sprawozdaniu - że te urządzenia są kupowane, także dzięki funduszom europejskim. Rodzi się pytanie: Skoro te urządzenia są, to dla kogo one pracują, jak bardzo są wykorzystywane, jak wygląda ich efektywność? Czy pacjenci wiedzą o tych technologiach i urządzeniach, czy mają o nich informacje? Jak wygląda nawet statystycznie ich prawidłowe wykorzystanie? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Leszek Dobrzyński - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


182 wyświetleń

Zobacz także: