Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druki nr 693 i 728).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Tak jak przed chwilą przedmówcy zwrócili uwagę, nie powinniśmy w ten sposób przyjmować ustaw. To jest karygodne, niedopuszczalne, aby w takim pośpiechu, ale też z ogromnym, 3-letnim opóźnieniem przyjmować implementację dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 grudnia 2007 r. Czym to będzie skutkowało i czym to skutkuje, to już mówił przedmówca - ogromnymi środkami finansowymi, które będzie trzeba płacić w ramach kary. Dlatego rozumiem, że w pośpiechu przyjmowany jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

    Mam przyjemność przedstawić w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej stanowisko w tym zakresie. Otóż projektowana nowelizacja ustawy określa zasady i warunki dotyczące wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie. W szczególności nowelizacja ustanawia zasady dotyczące stosowania do audiowizualnych usług medialnych na żądanie niektórych przepisów dotychczas obejmujących jedynie nadawanie programów telewizyjnych, ustanawiając w ten sposób pewien zakres podstawowej regulacji wspólny dla wszystkich usług audiowizualnych - linearnych i nielinearnych.

    Projektowana nowelizacja opiera się na koncepcji wdrożenia postanowień dyrektywy w możliwie wąskim zakresie i w sposób nienakładający na podmioty krajowe zbędnych obciążeń administracyjnych. Jest to szczególnie istotne w świetle konieczności zapewnienia polskim przedsiębiorcom, pragnącym rozwijać nowatorskie usługi, możliwie nie najgorszej pozycji konkurencyjnej na rynku w stosunku do podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej.

    W obecnym kształcie projekt nie przewiduje konieczności rejestracji podmiotów dostarczających audiowizualne usługi medialne na żądanie w jakiejkolwiek formie oraz jedynie minimalne obowiązki informacyjne obciążające dostawców w zakresie stosowania zabezpieczeń chroniących małoletnich oraz promowania audycji europejskich. Przepisy projektowanej nowelizacji umożliwiają swobodne podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dostarczania audiowizualnych usług medialnych na żądanie bez konieczności dopełnienia dodatkowych formalności. Dostarczane w ramach tych usług audycje muszą jednak spełniać wymogi ustawy, dotyczące między innymi zakazu propagowania nienawiści i szeregu zakazów i wymogów dotyczących przekazów handlowych. Nad realizacją tych wymogów czuwać ma przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który otrzymuje uprawnienia do wydawania decyzji administracyjnych w przypadku naruszenia przepisów ustawy przez podmiot dostarczający usługę lub osobę nim kierującą.

    Chciałbym bardzo krótko odnieść się do czterech poprawek, wniosków mniejszości, które zostały zgłoszone.

    Pierwsza poprawka, mówiąca o krajowej radzie, która ma w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki, jakim odpowiadać muszą zabezpieczenia techniczne lub inne odpowiednie środki, mające na celu ochronę małoletnich przed odbiorem audycji lub innych przekazów, o których mowa w art. 18 ust. 4, jest naszym zdaniem zasadna. Nie tylko minister, ale przede wszystkim Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest to organ konstytucyjny upoważniony do tego i krajowa rada w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji powinna to robić.

    Druga poprawka, drugi wniosek mniejszości dotyczy już wspominanego przez przewodniczącą komisji przeznaczenia co najmniej 20% zawartości katalogu na audycje europejskie. W projekcie jest 10%. Otóż tak na dobrą sprawę dzisiaj w VOD jest ok. 50% polskich i europejskich produkcji, jakbyśmy to przejrzeli, więc można oczywiście zabezpieczyć to w jakiś sposób. Ja się akurat nie zgadzam z opinią, aby tego nie zapisywać. Można to zapisać. Rozumiem, że dbamy o reprezentację polskich, a przede wszystkim również europejskich produkcji. Tak jak mówię, dzisiaj w ramach VOD jest ok. 50% samych polskich produkcji filmowych i seriali, więc Polacy akurat korzystają z tej usługi i, co ciekawe, wybierają bardzo często polskie seriale i filmy, więc można to zapisać i ten wniosek również popieramy.

    Co do trzeciej poprawki dotyczącej tego, aby w art. 1 w zmianie 5 w art. 47f skreślić ust. 4, z tym wnioskiem zgodzić się nie możemy. To by generalnie prowadziło do tego, iż gdybyśmy na VOD mieli na przykład bardzo niszowe filmy - bo tu chodzi oczywiście o niszowe gałęzie - na przykład westerny, to wtedy musielibyśmy żądać również 20% (Dzwonek) westernów polskich. To jest po prostu niewykonalne. W przypadku tych niszowych jest to niewykonalne.

    Już kończę, panie marszałku, jeszcze tylko jeden wniosek.

    Dlatego też będziemy przeciwni trzeciej poprawce.

    Czwarty wniosek mniejszości mówi, że rozporządzenie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji wyda w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Naszym zdaniem nie ma potrzeby tego w taki sposób zapisywać. Dzisiaj pełne kompetencje i delegacje ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

    W związku z tym dwie pierwsze poprawki poprzemy, a dwóch kolejnych, o których mówiłem, Sojusz Lewicy Demokratycznej nie poprze. Dziękuję bardzo.



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 27 września 2012 roku.


58 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy