Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., podpisanego w Nikozji dnia 22 marca 2012 r. (druki nr 458 i 525).


Poseł Jerzy Materna:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy, którego dotyczą druki nr 458 i 525.

    Cypr to państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Jego powierzchnia wynosi 9,3 tys. km i liczy łącznie około 860 tys. obywateli.

    Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Republika Cypryjska stała się jednym z najwygodniejszych rajów podatkowych dla europejskiego biznesu, który został tu zwabiony niskim podatkiem od zagranicznych spółek, wynoszącym wówczas zaledwie 4,25%. W przededniu wstąpienia Cypru do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. było tu zarejestrowanych około 16 tys. firm, z czego 1/3 należała do Rosjan. Interesy zawiązały tu prawie wszystkie spółki kontrolowane przez najbogatszych ludzi z Rosji i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, co skutkowało przepływem przez wyspę miliardów dolarów tamtejszej mafii.

    Przed wejściem do Unii Europejskiej Cypr zlikwidował preferencyjny podatek, zastępując go standardowym podatkiem CIT, wynoszącym 10%. Wprowadził także szereg przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy. Jednak dalej istnieje nielegalny tranzyt broni eksportowanej z Rosji na Bliski Wschód przez Cypr. Około 25% depozytów w cypryjskich bankach to pieniądze Rosjan.

    Według nieoficjalnych szacunków Cypryjczycy potrzebują 3-10 mld euro na dokapitalizowanie swoich banków, które ucierpiały z powodu silnych związków z grecką gospodarką. Cypr zwrócił się o pomoc do Unii Europejskiej, a także do Rosji, grając równocześnie na dwa fronty i licząc na korzystne warunki.

    Cypr od 1 lipca 2012 r. przewodniczy Radzie Unii Europejskiej. Jest to ważny okres, gdyż w tym czasie mają zakończyć się negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

    Polsko-cypryjska wymiana handlowa osiągnęła w 2010 r. obroty w wysokości 118,5 mln euro, z czego eksport to 89,5 mln euro, a import to 29 mln euro. Według danych Narodowego Banku Polskiego zobowiązania z tytułu cypryjskich inwestycji bezpośrednich w Polsce wynoszą około 17 mln euro. W Polsce w 2006 r. działało 366 spółek z udziałem kapitału cypryjskiego.

    Obecnie projekt ustawy dotyczy 12 artykułów. Wejście w życie protokołu nie pociągnie za sobą negatywnych skutków budżetowych ani politycznych. Jego wejście w życie ma na celu dostosowanie umowy do aktualnej polskiej polityki w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz usunięcie z umowy zapisów wykorzystywanych do uchylania się od opodatkowania. (Dzwonek)

    Panie Marszałku! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy i będzie głosował za jego przyjęciem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 12 lipca 2012 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: