Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2011 roku (druk nr 294) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 522).


Poseł Monika Wielichowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Przewodniczący! Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła przegląd i ocenę rozporządzenia w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów, symboli graficznych i formuł zapowiedzi. W okresie ostatnich 6 lat, odkąd funkcjonuje rozporządzenie, do najczęściej występujących naruszeń należało nieznakowanie bądź błędne znakowanie audycji oraz emitowanie audycji w porze dla nich nieprzeznaczonej. Przy czym, jak mówi sprawozdanie, liczba nieadekwatnie kwalifikowanych audycji ma tendencję malejącą. Jednocześnie sprawozdanie wskazuje na wzrost innej tendencji. Mianowicie uwidoczniło się świadome i konsekwentne zaniżanie wieku adresata przy kwalifikowaniu odcinków należących do jednego cyklu bądź serii. Zapytuję zatem, w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany przez krajową radę.

    Poza tym kolejnym istotnym problemem jest także ochrona małoletnich w przypadku programów radiowych, ponieważ obowiązujący system ostrzegania przed szkodliwymi treściami jest niemożliwy do stosowania, gdyż zobowiązuje nadawców radiowych do każdorazowego informowania słuchacza o kategorii wiekowej, dla której dozwolona jest dana audycja. Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypracowała stanowisko, które zmieni przepisy, tak aby były wykonalne dla nadawców radiowych? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Monika Wielichowska - Wystąpienie z dnia 27 czerwca 2012 roku.


77 wyświetleń