- Ograniczenie ryzyka finansowego konsumenta powodowanego zmianą kursu o 30 % w stosunku do kursu z dnia zawarcia umowy kredytowej,  powyżej tej granicy koszt wzrostu kursu ponosi bank.

- Banki nie będą mogły wypowiadać umów kredytowych z powodu pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy, jeżeli kredyt jest zabezpieczony hipotecznie.

- Ustawę będzie się stosować do kredytów już udzielonych jak i tych zawieranych w przyszłości.

 

Przeciętny konsument nie mógł się spodziewać tak gwałtownego wzrostu kursu waluty obcej, w której indeksowany był kredyt. Przez wiele lat kurs np. franka szwajcarskiego  wahał się w granicach 20 %.  Biorąc tzw. kredyt walutowy mógł przewidzieć właśnie takie ryzyko wzrostu kosztów. Tymczasem banki oferujące kredyty nie przedstawiały przyszłym konsumentom symulacji możliwego wzrostu cen. Dlatego też konsument nie miał możliwości przewidzieć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego istnieje możliwość wniesienia pozwu do sądu z żądaniem ustalenia wysokości kredytu lub nawet rozwiązania umowy ze względu na nadzwyczajną i nieprzewidzianą zmianę stosunków. Niemożliwa do przewidzenia zmiana kursu waluty jest taką okolicznością. Tymczasem przedłożony projekt ustawy daje konsumentowi narzędzia do skorzystania z tych przywilejów z mocy prawa bez konieczności wszczynania długotrwałych, kosztownych i niepewnych co do rezultatu postępowań sądowych.