tutoring3tutoring5tutoring4tutoring2    
8 września 2014 r. odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP pod patronatem wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka Ogólnopolska Konferencja naukowo-metodyczna pt. „Tutoring w resocjalizacji”, upowszechniająca nowatorski projekt „Metoda tutoringu innowacyjnym sposobem w pracy resocjalizacyjnej”. Konferencja została zorganizowana przez Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej Zarząd Główny, Akademię Kultury Informacyjnej oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Konferencję przybyło 276 osób, reprezentujących różne środowiska naukowe, pedagogiczne, opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne.

Konferencję otworzył i prowadził dziennikarz Ziemowit Pędziwiatr. Wprowadzenia do Konferencji poprzedziły wystąpienia: wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, delegata Ministra Edukacji Narodowej oraz wicedyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Elżbiety Szymanik.

Pierwsza część Konferencji dotyczyła teoretycznych zagadnień, związanych z tematyką tutoringu. Jako pierwszy zabrał głos ks. prof. Henryk Skorowski, przedstawiając referat o współczesnych zagrożeniach młodzieży, które wiążą się z aktualnym kryzysem i upadkiem ogólnoludzkich wartości. Następnie wystąpił prof. Kazimierz Pospiszyl, który zaprezentował innowacyjność metody tutoringu w procesie resocjalizacji, akcentując jej personalistyczny, kompleksowy i społeczny wymiar. W kolejności zabrał głos Janusz Dąbrowski, międzynarodowy ekspert i ewaluator, ukazując tutoring na tle innych metod jako skuteczną formę wspierania młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Pierwszą część Konferencji zakończyła prezentacja Weroniki Rybak, psychologa i współautorki „Poradnika tutora”, poświęcona tematyce tutoringu w resocjalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem metodologii przygotowania wychowawców i podopiecznych do wspólnej pracy.

Druga część Konferencji miała charakter praktyczny. Jako pierwszy w tej części wystąpił Romuald Sadowski, dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy. Omawiał z doświadczenia trudne i smutne przypadki młodych dziewczyn, trafiających do jego placówki. Przedstawiał też świadectwa swoich podopiecznych, związane z ich dramatyczną sytuacją rodzinną, trudnościami adaptacyjnymi do środowiska. Zaprezentował również sposoby wspierania tych dziewczyn przez prowadzoną własnym wysiłkiem placówkę resocjalizacyjną.

Praktycznymi wnioskami z uczestnikami Konferencji dzieliła się też Beata Giziewicz, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 w Warszawie. Opowiadała o różnych kolejach losu swoich uczniów, podejmujących naukę w jej placówce edukacyjno-wychowawczej. Z pasją mówiła o swojej kadrze pedagogicznej i podopiecznych, którzy ukończyli edukację w Centrum i osiągnęli życiowy sukces. Na zakończenie Konferencji zabrał głos Paweł Szuppe, tutor, doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pracownik Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Warszawie, który podzielił się kilkoma praktycznymi refleksjami na temat własnej pracy metodą tutoringu w różnych ośrodkach i placówkach edukacyjno-wychowawczych.

Na szczególną uwagę zasługiwał też panel dyskusyjny, który ukazał różne, niezwykle inspirujące podejścia do tutoringu i pewne trudności w pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Konferencja jednoznacznie pokazała, że istnieją w społeczeństwie polskim ludzie, którym wciąż zależy na dobru dzieci i młodzieży. Wiąże się to zapewne ze wzrostem ogólnej świadomości, że dobro jednostki ma niezaprzeczalny wpływ na dobro całego społeczeństwa.