Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (druki nr 320 i 394).


Poseł Edward Siarka:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o dokumentach paszportowych. Obowiązująca ustawa z dnia 13 grudnia 2006 r. o dokumentach paszportowych miała na celu, wtedy, kiedy nad nią pracowaliśmy, dostosowanie systemu wydawania polskich paszportów do standardów i wymogów dotyczących zabezpieczenia danych biometrycznych w paszportach wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ustawa z 2006 r. nie przewidywała możliwości - tak jak było do tej pory - wpisywania danych dotyczących dzieci do paszportów rodziców, co było, jak już powiedziałem wcześniej, powszechną praktyką, i właściwie ustawa ta zmieniła cały proces wydawania paszportów dla dzieci.

    Konieczność zamieszczania w paszporcie danych biometrycznych spowodowała, iż dokument z takimi danymi mógł być wydany tylko na jedną osobę. Tak więc w paszporcie rodziców nie było zdjęcia dziecka, były natomiast tylko dane obejmujące imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia dziecka. W przepisach przyjętych przez Sejm w 2006 r. zapisano, iż ze względu na zmianę w wyglądzie dziecka dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia będzie otrzymywało tylko paszport tymczasowy, ważny przez 12 miesięcy, natomiast dzieci od 5. roku życia do 13. roku życia będą otrzymywały paszport ważny przez okres 5 lat. Ustawa z 2006 r. o dokumentach paszportowych wprowadzała również obowiązek - to jest bardzo ważna kwestia - osobistego złożenia wniosku paszportowego i, co było już bardzo uciążliwe, również osobistego odbioru dokumentów, i to przez oboje rodziców, albo trzeba było mieć stosowne pełnomocnictwa, by taki paszport otrzymać. A więc w praktyce stosowania tej ustawy stanowiło to bardzo poważne utrudnienie dla rodziców, zwłaszcza tych, którzy często wyjeżdżają za granicę. Można powiedzieć, że w praktyce aktualizacja dokumentów paszportowych, kiedy rodzina przebywa za granicą, stanowi bardzo poważny problem.

    W propozycji poselskiej uchyla się art. 21, de facto znosząc ograniczenie dotyczące tego, że dziecko może uzyskać paszport dopiero po ukończeniu 5. roku życia. W zaproponowanych przepisach zostaje zniesiony cenzus 5. roku życia małoletniego związany z uzyskaniem paszportu. Jest to dobre rozwiązanie, które powinno bardzo ułatwić życie rodzicom. Wydaje się, że zaproponowane rozwiązanie będzie sprzyjało w ogóle polityce wspomagania rodziny, w związku z tym nasz klub je poprze. Dziękujemy pani profesor za tę inicjatywę wychodzącą naprzeciw rodzinie. Wydaje mi się, że należy również śledzić różnego rodzaju patologiczne sytuacje, które zdarzają się w życiu, związane z bezpieczeństwem w ogóle dzieci, ale one nie powinny wpływać na to, co tu w tej kwestii robimy, bo rzeczywiście ułatwia to życie rodzicom. Skoro już o tym dyskutujemy, to jest również kwestia w ogóle wydawania paszportów osobom, które przebywają dłużej za granicą. Znam sytuację, kiedy jednemu z misjonarzy w Boliwii skończył się paszport, i pojawiły się wielkie problemy związane z odbiorem paszportu, ale to jest kolejna sprawa, która powinna być dopracowana w sytuacji, kiedy nie mamy tam placówki dyplomatycznej, placówki konsularnej. To jest bardzo poważny problem, niemniej jednak jest to sprawa przyszłości.

    Projekt jest dobry i popieramy go. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


55 wyświetleń