Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (druki nr 2899 oraz 2913).


Poseł Edward Siarka:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu mojego klubu mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec senackiego projektu uchwały w sprawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Do przyjętej ustawy przez Sejm, ważnej ustawy, która reguluje funkcjonowanie ważnego z punktu widzenia działania państwa, rodziny, również z punktu widzenia historycznego całego katalogu aktów stanu cywilnego - mówimy przecież o takich podstawowych aktach, jak akty urodzenia, akty zgonu, akty małżeństwa, odpowiedniej ich rejestracji - ważnego dokumentu, który Sejm przyjął i który był dyskutowany, Senat wprowadził 19 poprawek. Oczywiście w większości są one poprawkami redakcyjno-legislacyjnymi, jak już mówili moi przedmówcy. Niemniej jest kilka kwestii, do których Senat powrócił i które doprecyzował. Jedna z nich to kwestia prowadzenia rejestru aktów stanu cywilnego. Warto tutaj przypomnieć, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami przez Sejm akty stanu cywilnego będą sporządzane w formie elektronicznej. Jeżeli chodzi o okresy przejściowe niejako przewidziane, aby cały ten system sprawnie został uruchomiony, zaczął działać, żeby znowu nie było jakichś niespodzianek informatycznych, to wszystkie kwestie związane z nimi, z wprowadzeniem zapisu art. 123 Senat uszczegółowił.

    W Sejmie dużo dyskusji wywołała kwestia zaświadczeń odnośnie do osób, które zawierają związek małżeński. Warto przypomnieć, że Senat również doprecyzował kwestię tych zaświadczeń, zwłaszcza dla osób, które zamierzają zawrzeć związek małżeński poza granicami kraju. Mogą one otrzymać zaświadczenie stwierdzające zgodę na zawarcie takiego związku zgodnie z prawem polskim. Chodzi o to, aby nie było takich sytuacji, że później te wszystkie związki zawierane za granicą w jakiś sposób są kontrowersyjne czy też budzą wątpliwości.

    Została również doprecyzowana rola konsulów i urzędników stanu cywilnego, szefów urzędów stanu cywilnego co do dokumentów, które mają być przekazywane konsulom. Wprowadzono tutaj zasadę obligatoryjności.

    Będziemy głosowali za tymi poprawkami zgodnie z rekomendacją komisji. Bardzo dziękuję. (Dzwonek)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


142 wyświetleń