Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (druki nr 2998 i 2999).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Cóż, przy wprowadzeniu w życie tego rozwiązania prawnego, które dzisiaj omawiamy, nie można powiedzieć z trybuny sejmowej nic nowego, dlatego że tak na dobrą sprawę jesteśmy pod presją sytuacji, która ma miejsce w rejestrach państwowych, czyli PESEL, dowodów osobistych i stanu cywilnego. Wiemy, że system ma swoje problemy, zresztą nie od dziś, one dość często, co jakiś czas, cyklicznie występują i wymagają reakcji, wymagają zmian. Zwłaszcza przy zmianie ustaw spada na urzędników duża odpowiedzialność, aby rzeczywiście prawidłowo zadziałał.

    Niepokojące w tym jest to, że zbyt często zdarza nam się właśnie taka sytuacja jak teraz, że jesteśmy właściwie pod presją firm zewnętrznych, które obsługują te systemy, z obawy, że rzeczywiście te systemy mogą nie zadziałać. Zastanawiam się, co rzeczywiście można byłoby zrobić, żeby nie było tak, że zbliża się końcówka roku, wejście w życie uregulowań prawnych, które Sejm uchwalił, które powinny obowiązywać, a musimy zmieniać ustawę, bo system jeszcze nie jest gotowy do tego, żeby mógł w pełni funkcjonować.

    Oczywiście w tej chwili odbywają się szkolenia pracowników. Z tego, co wiem, ostatnio byli to pracownicy urzędu stanu cywilnego w Łodzi. Jest szereg zgłaszanych tam wątpliwości. Oni zgłaszają swoje wątpliwości też nam jako posłom.

    Te wątpliwości dotyczą głównie tego, że zwraca się uwagę, iż cały szereg formularzy, które jak gdyby towarzyszą funkcjonowaniu tego systemu informatycznego, w założeniu mającego być takim elementem administracji bez papierów, tak na dobrą sprawę wcale tak prosty nie jest. Jak mówią pracownice, dzisiaj formularze są jedno- czy dwustronicowe, a nagle w nowym systemie wymaga się wypełnienia formularza, który liczby sobie 10 stron. Takie zjawisko również obserwujemy. W związku z tym zastanawiam się, czy stopień komplikacji tych systemów nie prowadzi do tego, że właściwie w pewnym momencie są one zbyt obciążone.

    Zastanawia mnie również inna rzecz. Dyskutujemy nad systemem wydawania dowodów osobistych i pytaniami, które chociażby w ostatnim czasie zostały zadane, czy kwestia meldunku rzeczywiście musi być tak stawiana, jak obecnie, czy nie da się tego inaczej rozwiązać. Właściwie państwo nie będzie w stanie funkcjonować, jeśli obywatele nie będą przypisani, że tak powiem, do konkretnego miejsca, gdzie mieszkają. Oczywiście to wymaga innego spojrzenia na całe funkcjonowanie tego systemu, niemniej dzisiaj nie mamy wyjścia i jako parlamentarzyści, jako Sejm podejmujemy decyzję o przesunięciu w czasie funkcjonowania systemu PESEL, dowodów osobistych i przecież nowo uchwalonej ustawy o aktach stanu cywilnego.

    Oczywiście nie można ryzykować - tutaj rozumiem odpowiedzialność pana ministra - że będziemy mieli jakieś zakłócenia na wzór słynnej już Państwowej Komisji Wyborczej. Natomiast zastanawia mnie, dlaczego aż tak dużo problemów mamy w sytuacji, kiedy przecież niemałe środki wydawane są na obsługę i konserwację tych urządzeń, na szkolenia i na to, żeby rzeczywiście te systemy były ułatwieniem dla mieszkańców, żeby tak były postrzegane, a nie jako obciążenie, które na dobrą sprawę nie skraca, powiedzmy sobie, uzyskania czy to aktu urodzenia, czy małżeństwa, czy uzyskania dowodu osobistego, a wręcz przeciwnie. Tak jak kiedyś, powiedzmy sobie, czekaliśmy miesiąc na dokument, tak dalej czekamy, bo wszystko to jest tak skomplikowane, że wymaga długiego czasu. (Dzwonek)

    Mój klub oczywiście nie jest przeciwny temu rozwiązaniu, ale te wątpliwości, o których tutaj powiedziałem, zgłaszamy. Należy bacznie obserwować, jak funkcjonują firmy, które obsługują te systemy. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 16 grudnia 2014 roku.


133 wyświetleń