Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego) oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 348).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Podtrzymując stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wyrażone poprzez przedłożenie projektu poselskiego ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego) oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 348), proponuję Wysokiej Izbie wziąć pod uwagę następujące argumenty przemawiające za poparciem tegoż projektu ustawy i dalszym procedowaniem nad nim.

    Powszechny dostęp obywateli naszego kraju do opieki zdrowotnej z racji niewspółmiernych do potrzeb środków finansowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, przeznaczanych na leczenie i profilaktykę zdrowotną, jest coraz bardziej ograniczony. Środki na usługi medyczne świadczone przez większość jednostek ochrony zdrowia wydatkowane na podstawie podpisanych umów, tzw. kontraktów, z Narodowym Funduszem Zdrowia już w pierwszym półroczu często wyczerpują się. Z tego powodu, a nie z powodu braku kadry medycznej, nazwijmy to potocznie: mocy przerobowej, odsyła się pacjentów do kolejek tzw. oczekujących, narażając ich na dalsze pogorszenie zdrowia czy nawet - w drastycznych przypadkach - na wcześniejsze odejścia, śmierć. Kolejki do specjalistów z roku na rok się powiększają. O czarnym scenariuszu dostępności specjalistycznych usług medycznych dla pacjentów od paru lat informują nas środki masowego przekazu i dane statystyczne. Również wprowadzona ustawa lekowa, zmieniająca zasady refundacji zakupu leków, powoduje zatory zaopatrzeniowe szpitali, jak też dodatkowo nadmiernie obciąża budżet pacjentów. Wiadomo, że przeciętne wynagrodzenie pracowników w naszym kraju jest jednym z najniższych w gronie państw Unii Europejskiej. Podniesienie wieku emerytalnego, które zmusi starszych ludzi do świadczenia pracy, przypuszczalnie jeszcze pogorszy ten stan indolencji opieki zdrowotnej. Z tej to racji Klub Parlamentarny Solidarna Polska, kierując się troską o choćby częściowe poprawienie tego stanu rzeczy dla osób świadczących pracę i ich rodzin, przedłożył niniejszy projekt ustawy celem dalszego procedowania.

    Projekt ustawy zakłada, że pracodawcy będą mogli wydatkować swoje środki na ochronę zdrowia zatrudnionych pracowników w wysokości od 5% do 10% najniższego wynagrodzenia za pracę. Fundusze na ten cel pracodawca może przeznaczyć zarówno ze środków własnych, jak i - po uprzednim zaopiniowaniu przez działające u niego związki zawodowe lub przedstawiciela wyłonionego przez pracowników - z funduszu socjalnego. Środki te pracodawca będzie mógł przekazywać na wskazany przez pracownika rachunek bankowy.

    Zgromadzone na specjalnym koncie środki mogą być wydatkowane na ściśle określone cele, to jest opłatę świadczeń zdrowotnych, zakup leków, zakup wyrobów medycznych, w tym ortopedycznych. Zgromadzone środki finansowe mogą być wydatkowane za zgodą właściciela konta również na małżonka i powinowatych do drugiego stopnia pokrewieństwa. Ponadto powyższy projekt zakłada, że kwoty uzyskane na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników nie będą zaliczane do wynagrodzenia i będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od tych kwot nie będą również odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Środki zgromadzone na indywidualnych kontach pracowniczych, zgodnie z zapisem projektu ustawy, będą ewidencjonowane, więc muszą być wykorzystywane w sposób ściśle określony.

    Przedłożony projekt ustawy nie wyręcza Sejmu w możliwości i konieczności przeprowadzenia gruntownych zmian prawnych w zakresie zmiany ustawy o ubezpieczeniach społecznych, w tym zdrowotnych, lecz jest realną propozycją częściowego złagodzenia negatywnych skutków wynikających z braku dostatecznych środków finansowych na opiekę zdrowotną w Polsce. Zdrowie i życie człowieka jest wartością nadrzędną, ufam więc, że panie i panowie posłowie wzniosą się ponad podziały polityczne i, zgłaszając ewentualne poprawki, poprą inicjatywę ustawodawczą klubu Solidarnej Polski w tym zakresie. Liczę również, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma zmienią zdanie. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


52 wyświetleń

Zobacz także: