Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej (druki nr 2511 i 2527).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienie stanowiska posłów Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska w sprawie poselskiego projektu zmian ustawy o działalności leczniczej z dnia 11 kwietnia 2011 r., procedowany jest druk nr 2511.

    Proponowane zmiany zakładają, że czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym nie może przekraczać 7 godz. 35 min na dobę, zaś w wypadku pracowników świadczących pracę w zakresie radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii i pozostałych wyszczególnionych w proponowanych zmianach zapisu art. 94 ustawy o działalności leczniczej nie może przekroczyć 5 godz. na dobę, to jest przeciętnie 25 godz. tygodniowo. Skrócenie czasu pracy dotyczy zwłaszcza tych stanowisk, na których występuje promieniowanie jonizujące, szkodliwe dla zdrowia, jak też stanowisk, gdzie leczy się pacjentów za pomocą źródeł promieniotwórczych. Rozwiązanie takie uzasadnia się występowaniem szkodliwych warunków dla zdrowia podczas świadczenia usług medycznych na stanowiskach ujętych w wykazie przedłożonego projektu, jak również tym, że skrócony czas pracy był wobec tych zawodów medycznych stosowany już od 40 lat. Obowiązująca ustawa o działalności leczniczej w art. 214 zakładała taki wymiar czasu pracy, ale jedynie w okresie przejściowym, którego termin minął 1 lipca 2014 r.

    Projekt nowelizacji omawianej ustawy został zaopiniowany m.in. przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych, która wnosi o odrzucenie w całości zmian zawartych w projekcie. Stwierdza w swej opinii, że stosowane w radiologii urządzenia mają odpowiednie zabezpieczenia. Według opinii Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych na stanowiskach nie ma przekroczeń dopuszczalnych dawek napromieniowana, a więc nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników obsługi medycznej. Zgodnie z tą opinią przy przestrzeganiu przepisów BHP nie występują na tych stanowiskach warunki szkodliwe dla zdrowia. Podobną opinię, którą z tego stanowiska przytacza w uzasadnieniu Krajowa Izba Pielęgniarek i Położnych, wyrazili konsultanci krajowi między innymi z zakresu onkologii klinicznej, radioterapii onkologicznej, medycyny pracy, a także Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Ich zdaniem zagrożenie napromieniowaniem występuje tylko wówczas, kiedy nie przestrzega się przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Analogiczną opinię w przedmiotowej sprawie wyraził główny inspektor pracy, stwierdzając, że poziom narażenia pracowników podmiotów leczniczych na działanie promieniowania jonizującego nie uzasadnia celowości wprowadzenia zmian do ustawy o działalności leczniczej zawartych w procedowanym projekcie ustawy. Oczywiście opinie te na pewno są subiektywne i nie należy im do końca wierzyć, ale musimy jednak wiedzieć, że takie opinie wyrażają instytucje i osoby odpowiedzialne za organizację pracy.

    Biorąc pod uwagę przytoczone opinie, co do których można mieć wątpliwości, a przede wszystkim nieodpowiednią liczbę specjalistów w tych zawodach medycznych na naszym rynku zdrowia, skrócenie czasu pracy personelu świadczącego te usługi medyczne może zwiększyć kolejki do lekarzy i czas oczekiwania pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza tych specjalistów, którzy diagnozują występowanie chorób nowotworowych. Jak wiemy, szybkość rozpoznania i podjęcia leczenia pacjentów z chorobą nowotworową decyduje o ich życiu lub śmierci. Wiadomo, jak długie są kolejki mimo realizowanego programu, który pan minister wdrażał na oddziałach onkologii w naszych szpitalach. Wiem, że taka jest sytuacja chociażby w przypadku Rzeszowa. Szybkość rozpoznania, podjęcia leczenia pacjentów z chorobą nowotworową decyduje o ich życiu lub śmierci.

    Posłowie Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, przyznając zasadność intencji projektodawców co do potrzeby skrócenia czasu pracy kadry medycznej, mają jednak na uwadze przede wszystkim interes pacjentów. Stoimy więc na stanowisku, że bezpieczeństwo zdrowotne obywateli jest priorytetowe. Z tego względu nie możemy poprzeć wprost żadnych działań, które ograniczyłyby pacjentom dostęp do lekarzy. Biorąc jednak pod uwagę tę skomplikowaną sytuację, posłowie klubu Sprawiedliwa Polska wyrażą swoją opinię w czasie głosowania w punkcie, który dotyczy zmiany ustawy o działalności leczniczej. Dziękuję.



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: