Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 318).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w kwestii poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy.

    Proponowane zmiany Kodeksu wyborczego wychodzą naprzeciw stosowaniu wymogów zasady równości wyborów w bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Chodzi o wyeliminowanie migracji wyborców pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów, a tym samym zapobieżenie występującej patologii, tj. ewentualnej manipulacji przy uzyskiwaniu korzystnego wyniku wyborczego poprzez swoistego rodzaju transfer wyborców i ich głosów spoza miejsca ich faktycznego zamieszkania.

    Istotną zmianę stanowi proponowany w projekcie ustawy zapis w art. 437 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, z późn. zm., polegający na wprowadzeniu nowego § 2a o treści: Prawo głosowania mają wyborcy ujęci w spisie wyborców, na podstawie którego przeprowadzono pierwsze głosowanie.

    Oczywiście chodzi tu o drugą turę wyborów na wójta, burmistrza oraz prezydenta miast. Taki zapis jest też oczekiwany z racji aktualnie występującej już wątpliwości przy aktualizowaniu listy wyborców w okresie pomiędzy pierwszą a drugą turą wyszczególnionych wcześniej wyborów, tym bardziej że orzecznictwo sądu w przedmiotowej sprawie jest niejednolite. Zapis ten cywilizuje procedurę wyborczą, nie naruszając konstytucyjnego czynnego prawa wyborczego. Wiadomo, iż o zmianie miejsca zamieszkania decyduje się nie z dnia na dzień, ale z pewną realną perspektywą czasową. Termin wyborów każdemu zainteresowanemu znany jest z dużym wyprzedzeniem, więc wyborca ma dostateczną ilość czasu na podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania, jak też co do miejsca głosowania, to jest przypisanej prawem właściwej obwodowej komisji wyborczej. Ponadto należy zauważyć, że pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta upływają zaledwie dwa tygodnie. Proponowana zmiana Kodeksu wyborczego nie ogranicza dopisania do list wyborczych osób, które w okresie pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów ukończyły 18. rok życia.

    Jak już wcześniej wspomniałem, proponowane zmiany do ustawy Kodeks wyborczy wyeliminują możliwość manipulowania przez kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, sztucznego ściągania wyborców spoza terenu ich faktycznego zamieszkania na teren gminy, w której wyborcy mają poprzez głosowanie wybrać włodarzy swoich gmin wiejskich czy miejskich. Przy obecnym zapisie prawnym często zdarza się, że dzięki tzw. importowanym głosom spoza gminy powierza się na cztery lata tak poważne funkcje kandydatom dzięki głosom wyborców faktycznie zamieszkałych poza terenem jurysdykcyjnym, na którym wójt, burmistrz czy prezydent miasta będzie władał. Biorąc pod uwagę przytoczone argumenty, Klub Parlamentarny Solidarnej Polski prosi o poparcie naszego projektu zmian do ustawy Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 r. i dalsze jego procedowanie.

    Jeszcze tutaj taka uwaga. Otóż jeżeli istnieje zagrożenie demokracji, o której jeden z przedmówców wspomniał, to wydaje mi się, że gdyby nawet zaistniała taka sytuacja, iż ktoś faktycznie przez życie zmuszony jest w przeciągu tych dwóch tygodni dokonać, że tak powiem, meldunku, czyli przemieścić się, zamieszkać na terenie innej gminy, to będą to sporadyczne, jednostkowe przypadki. Natomiast jeśli chodzi o tę patologię, zaczyna ona być już patologią prawie masową, w związku z czym zagrożenie demokracji jest większe w obecnym stanie prawnym niż w tym, który nastąpiłby ewentualnie po zmianie Kodeksu wyborczego.

    Jeszcze raz proszę wszystkie kluby o poparcie inicjatywy klubu Solidarnej Polski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: