Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Joanna Bobowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ekonomia społeczna w Polsce jest stosunkowo nowym pojęciem, chociaż tradycje spółdzielczości sięgają już okresu z ponad wieku wstecz. Ten specyficzny rodzaj działalności gospodarczej, a właściwie gospodarki społecznej, ma szczególne znaczenie w obecnym okresie. W Europie stanowi ważny, w Polsce nadal mało popularny segment nowoczesnej gospodarki. Forma prowadzenia działalności nie dla zysku, lecz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem, osób pozostających bez pracy, jest szczególnie ważna właśnie dzisiaj, w perspektywie groźby gospodarczego kryzysu. W tej sytuacji należy wspierać i popularyzować wszelkie formy przedsiębiorczości społecznej. Jest to forma godna polecenia władzy publicznej, szczególnie samorządom gminnym. Ta forma pobudzania aktywności zawodowej we współpracy z organizacjami pozarządowymi jest szansą na realizację usług, z którymi nie radzą sobie państwo lub rynek.

    Dobrym przykładem takiej działalności jest aktywność Spółdzielni Socjalnej ˝Przystań˝ w Raciechowicach w powiecie myślenickim. Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz Centrum Spółdzielczości, a także aktywności mieszkańców gminy rozpoczęto pożyteczną działalność. Funkcjonowanie bieżące spółdzielni zapewniono przez stałe zlecenia umożliwiające odpowiedzialne i perspektywiczne zatrudnienie osób bezrobotnych. Uruchomienie spółdzielni jest więc przykładem odradzania się spółdzielczości w Polsce.

    Spółdzielnia została założona przez gminę Raciechowice oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Kwapince. Jest to pierwsza w kraju spółdzielnia założona przez OSP. Ustawa o spółdzielniach socjalnych umożliwia ich tworzenie przez osoby prawne, takie jak organizacje pozarządowe w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie lub jednostki samorządu terytorialnego oraz kościelne osoby prawne.

    Decyzja o powołaniu spółdzielni umożliwiła rozpoczęcie działalności usługowej i kontraktowanie usług m.in. przez gminę w zakresie przygotowywania posiłków dla dzieci w szkołach i utrzymania w nich porządku. Co ważne, poza korzyściami aktywizacji, integracji społecznej i zawodowej zlecenie usług lokalnemu podmiotowi pozwoliło na znaczne oszczędności w wydatkach budżetu gminy, jednocześnie zapewniając pracę na godnych warunkach dla 14 osób. Spółdzielnia świadczy również usługi cateringowe, oferując produkty regionalne oraz promując lokalne produkty i tradycyjny, zdrowy sposób żywienia. Dodatkowo uzupełnia swoją ofertę o możliwość pobytu w pensjonacie, obiekcie będącym własnością straży. Dobre przykłady kontraktowania usług spółdzielni przez samorząd gminny znajdują już potencjalnych naśladowców. Taka forma działalności i udziałów w spółdzielni daje gminom wymierne korzyści finansowe oraz społeczne. Stymuluje ona lokalny rozwój i mobilizuje do rozwoju zawodowego ludzi o różnych potrzebach, kompetencjach oraz w różnym wieku.

    Organizacyjne wsparcie władzy publicznej, przede wszystkim w formie powierzenia zleceń, wydaje się konieczne, by tworzyć warunki do rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorstwa społecznego. Ta forma kształtuje postawy przedsiębiorcze wśród osób zagrożonych wykluczeniem, zwłaszcza z terenów wiejskich, małych miast. Warto więc polecić tę formę współpracy samorządom gminnym, przede wszystkim mając na uwadze zdrową konkurencję, poprawę sytuacji osób bez zatrudnienia, a także, co niezwykle istotne, poprawę kondycji finansowej jednostek i poszukiwanie źródeł oszczędności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Joanna Bobowska - Oświadczenie z dnia 12 kwietnia 2012 roku.


51 wyświetleń

Zobacz także: