Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym (druki nr 3250 i 3314).


Poseł Sprawozdawca Halina Rozpondek:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W imieniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej mam zaszczyt przedstawić zawarte w druku nr 3314 sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym, druk nr 3250.

    Projekt ustawy ma na celu istotną zmianę związaną z uchwalaniem regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego. Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym dawała dotychczas takie uprawnienie radzie powiatu, natomiast omawiany projekt ustawy przekazuje to zadanie zarządowi powiatu. I słusznie, bo w analogicznych przepisach art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i w przepisach art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa uchwalanie regulaminu gminy jest zadaniem wójta, burmistrza lub prezydenta, natomiast regulamin organizacyjny urzędu marszałkowskiego uchwala zarząd województwa.

    Regulaminy organizacyjne urzędów samorządowych określają organizację i zasady funkcjonowania urzędów oraz ich wewnętrznych komórek organizacyjnych, a także ich strukturę organizacyjną, tryb pracy, zasady ustanawiania regulaminów jednostek organizacyjnych, zakresy ich działania, zakresy czynności, system kontroli wewnętrznej, tryb rozpatrywania skarg obywatelskich i wiele innych, w zależności od szczegółowości regulaminu. Kierownikami urzędów samorządowych są: w gminie - wójt, burmistrz lub prezydent, w powiecie - starosta, w samorządzie województwa - marszałek. Do nich też należy wprowadzanie regulaminów organizacyjnych w życie. Odpowiadają oni za pracę urzędu i konieczne zmiany organizacyjne. Pełne uprawnienia w tym zakresie mają wybierani w wyborach bezpośrednich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, oni też wprowadzają regulamin organizacyjny w drodze zarządzenia. Wydaje się więc, że dla starosty powiatowego i marszałka województwa absolutne minimum to uchwalanie regulaminów przez zarządy odpowiednio powiatów i województw. Ustawa o samorządzie województwa wprowadziła taki zapis w art. 41 ust. 2 pkt 7, natomiast w powiecie uchwalanie regulaminu organizacyjnego należy nadal do rady powiatu.

    Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej popiera projekt ustawy, który wprowadza stosowne zmiany w ustawie o samorządzie powiatowym. W art. 32 ust. 2 dotyczącym zadań zarządu powiatu wprowadza się pkt 6 w brzmieniu: uchwalanie regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego. Proponuje się też nowe brzmienie art. 35 ust. 1: organizację i zasady funkcjonowania starostwa powiatowego określa regulamin organizacyjny.

    Art. 2 jest przepisem przejściowym, regulującym status dotychczas uchwalonych regulaminów. Jego proponowane brzmienie to: regulaminy organizacyjne starostw powiatowych wydane na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 zachowują moc do dnia wejścia w życie regulaminów organizacyjnych starostw powiatowych wydanych na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 6 ustawy zmienianej w art. 1. Art. 3 określa czas wejście w życie ustawy, jest to 14 dni od dnia ogłoszenia.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wnosi do Wysokiej Izby o przyjęcie sprawozdania komisji oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym. Dziękuję.



Poseł Halina Rozpondek - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: