Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2133).


Poseł Mariusz Orion Jędrysek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niestety, nie ma nikogo z rządu, co jest ciekawe. Otóż sprawa jest stosunkowo prosta. Mianowicie chodzi o to, żeby podatek VAT od usług, bo przede wszystkim chodzi o usługi, chociaż o towary też, był w formie nie memoriałowej, a kasowej.

    Na czym to polega? Otóż należy sobie wyobrazić firmę, dużą firmę, często monopolistyczną, która składa zamówienie u podwykonawcy, po czym mu nie płaci. Podwykonawca musi zapłacić podatek VAT, ale nie ma z czego, ponieważ zamawiający towar lub usługę nie płaci mu. Jedno czy drugie takie zdarzenie powoduje, że podwykonawca bankrutuje, upada. Oczywiście zysk ma ten duży niepłacący przedsiębiorca. Jednocześnie, co ciekawe, państwo kredytuje takiego przedsiębiorcę, bo ten duży przedsiębiorca odpisuje sobie podatek VAT, ale ten mały, który zbankrutował, go nie zapłacił, więc państwo traci podwójnie. Traci bowiem podmiot gospodarczy, są duże straty społeczne, a jednocześnie jest strata, jeśli chodzi o przychody z podatku VAT.

    Otóż wyobraźmy sobie, że 1/10 tego typu projektów, zamówień, kontraktów będzie zrealizowana w ten sposób, że nie zostanie uiszczona należna zapłata, więc średnio te 10% będzie dzielić stratę, tak?

    Następnie trzeba do tego doliczyć odsetki, bo coś się traci. Odsetki też możemy, powiedzmy, że rzędu kilku procent, bo chodzi o VAT, a więc o całość, policzyć. Następnie są koszty windykacji, bo ktoś próbuje windykować, to są wysokie koszty, 30% od wartości to nie jest nic specjalnego. To wszystko powoduje, że ryzyko inwestycyjne jakiegokolwiek kontraktu, wykonania jakiejkolwiek usługi wzrasta. To ryzyko wzrasta przynajmniej o 100%, to jest bardzo dużo, ono wzrasta nawet wielokrotnie. Jeśli popatrzymy tylko na wartość podatku, na straty na podatku i jeszcze doliczymy inne rzeczy, to łącznie daje to już 20%, czyli o ok. 20% albo może więcej zwiększa koszty produkcji czy usługi. Podmioty polskie, małe i średnie przedsiębiorstwa, tracą na konkurencyjności. Jeżeli do tego doliczymy jeszcze to, że są to firmy zagraniczne, bo bardzo często to duże firmy zagraniczne wygrywają kontrakty, np. w zakresie funduszy europejskich - a więc te pieniądze faktycznie wracają do tych, którzy są płatnikami netto, jeśli chodzi o fundusze europejskie, z których korzystamy - to my mamy minus 20%, ale one jednocześnie mają plus 20%, to jest 40%. Kto wytrzyma taką konkurencję? Przy tak niezdrowym systemie fiskalnym, jaki jest w Polsce, tak fatalnym - żałosny jest ten system, wykoślawiony - nie mamy najmniejszych szans. Polskie firmy nie mają szans na konkurencyjność, będą biedne i zadłużone, niestabilne, właściciele znerwicowani, a pracownicy niepewni swojej pracy. Niestabilność gospodarcza kosztuje majątek. Ważne, żeby nie działo się nic złego, a tu ciągle coś się dzieje, nie wiadomo, czy będzie dobrze, czy źle. A więc rozumiem, że prawo europejskie przewiduje memoriałowe rozliczanie podatku VAT, ale jednocześnie przewiduje odstępstwa i powinniśmy to wykorzystać.

    Jako przedstawiciel wnioskodawców informuję, że są w tym projekcie ustawy wymienione grupy, których powinno to dotyczyć w szczególności. Dotyczyć to powinno przede wszystkim branży budowlanej. Zwróćmy uwagę na to, ile firm, polskich podmiotów, padło przy budowach autostrad. Pieniądze zostały po prostu wywiezione z Polski. Mamy w tej chwili najdroższe autostrady na świecie, a jednocześnie zlikwidowane zostały podmioty, które budują te autostrady. Tak naprawdę polskie podmioty je budują, piaskownie, żwirownie - one tracą. W związku z tym jeżeli tego nie załatwimy teraz, to oznacza to ciąg dalszy schyłku polskiej branży budowlanej, a jeśli polskiej branży budowlanej, to czego nie?

    Dziękuję i liczę na to, że wszystkie kluby poprą ten pomysł, ten projekt ustawy. Popracujemy nad tym w komisji, tak aby dało się wywalczyć dla nas mocną pozycję w Komisji Europejskiej, w ogóle w Unii Europejskiej, i aby ten podatek przede wszystkim pomógł naszym przedsiębiorcom. O to oczywiście najbardziej chodzi naszym małym polskim przedsiębiorcom - o to, żeby byli konkurencją dla tych, którzy są za granicą, tam, gdzie jest lepszy i bardziej wydolny system fiskalny. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 20 marca 2014 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy