Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 i 6 punkt porządku dziennego:



  5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2179).
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (druk nr 2181).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Od razu przechodzę do pytań. Pytania adresuję do projektodawcy zmian ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

    Dlaczego projektodawca zmian ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy koncentruje się na sytuacji dzieci z małżeństwa rozbitych, z czego można by mylnie wywnioskować, że takie małżeństwa, osoby rozwiedzione są czymś oczywistym i normalnym? Co prawda w art. 1 tegoż zapisu projektu zmian definiuje się pojęcie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa, ale w dalszych zapisach pomija się kwestię pomocy prawnej, socjalnej czy psychologicznej, którą powołane do tego instytucje powinny świadczyć w terenie na podstawie obligatoryjnych uregulowań prawnych rodzinom pełnym, jak i niepełnym. Rodziny te z racji występującego w Polsce bezrobocia nierzadko doświadczają problemów związanych z zabezpieczeniem bytu materialnego, co zwykle stanowi podłoże nieporozumień, kłótni, a nawet przeradza się w zjawiska patologiczne i prowadzi do rozejścia się małżeństw. W tej sytuacji najbardziej pokrzywdzone są zazwyczaj dzieci.

    Czy nie lepiej zapobiegać przyczynom niż ich skutkom? Dlaczego projektodawca nie uwzględnił w tymże projekcie zmian ustawy uregulowania prawnego w sytuacji, kiedy to rodzice - lub jedno z rodziców - nie utrzymują kontaktów z dzieckiem lub nawet z całą rodziną? Zresztą zdarza się to nierzadko ze względu na emigrację zarobkową Polaków. Na przykład chodzi o to, jaki okres w tym przypadku jest niezbędny, aby sąd rodzinny i opiekuńczy mógł orzec o zawieszeniu władzy rodzicielskiej czy pozbawieniu władzy rodzicielskiej (Dzwonek) rodziców, którzy porzucili dzieci. Kiedy i w jakich okolicznościach członkowie rodziny sprawującej faktyczny nadzór nad opieką nad porzuconym dzieckiem mogą wystąpić do sądu o ustanowienie ich opiekunami prawnymi oraz na jaką pomoc państwa mogą oni liczyć?

    Kolejne pytanie jest już do rządu: Czy rząd ma instrumenty prawne, jak również jak wyposaży instytucje do tego powołane, żeby świadczyć pomoc rodzinom, aby nie dochodziło do sytuacji odbierania dzieci przez sąd ze względu na warunki bytowe? Czy dalej...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    I to jest ostatnie pytanie, panie pośle.

    Poseł Kazimierz Ziobro:

    ...tak jak mówił przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, będziemy odsyłać dzieci do zbierania szczawiu na przydrożnych rowach?



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: