Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (druki nr 2174 i 2198).


Poseł Sprawozdawca Czesław Gluza:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Wysoka Izbo! Nie widzę akurat przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, więc...

    (Poseł Piotr Zgorzelski: Jest w drodze.)

    Aha, w drodze. O, już jest!

    Szanowny Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, druk nr 2198, o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z druku nr 2174.

    Panie i Panowie Posłowie! Zasadniczym celem procedowanej ustawy jest zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia czy też uposażenia przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą.

    Rządowy projekt ustawy o wyżej wymienionym tytule, druk nr 1502, wpłynął do Sejmu 18 czerwca ubiegłego roku i 26 czerwca został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Na 59. posiedzeniu Sejmu 24 stycznia 2014 r. odbyło się trzecie czytanie i głosowanie nad całym projektem ustawy, w konsekwencji czego ustawa została przyjęta.

    24 stycznia przekazano ustawę marszałkowi Senatu, zaś 27 stycznia - prezydentowi RP. Na posiedzeniu 20 lutego Senat rozpatrzył niniejszą ustawę i zdecydował się na wprowadzenie do jej tekstu 10 poprawek. Zdaniem Senatu przedłożona ustawa wymaga uzupełnienia o postanowienia dotyczące generalnie dwóch dość istotnych zagadnień. Pierwszym z nich jest problem zaskarżalności orzeczeń wydawanych przez lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedmiotowej kwestii poświęcone są trzy poprawki Senatu: 3., 6. i 9. Senat uznał, iż konieczne jest wyraźne przyznanie prokuratorom, sędziom sądów powszechnych oraz sędziom Sądu Najwyższego prawa do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Druga grupa poprawek senackich, czyli poprawki 1., 4. i 7., odnosi się do kosztów badań, jakie na podstawie dodawanych ustawą przepisów mają być przeprowadzone przez lekarzy orzeczników ZUS w razie zaistnienia podejrzenia, że choroba, która ujawniła się u prokuratora, sędziego sądu powszechnego lub sędziego Sądu Najwyższego, jest w istocie chorobą zawodową. W poprawkach tych Senat określa wyraźnie, jakie podmioty są zobowiązane do pokrycia tego rodzaju kosztów. W każdym z trzech przypadków koszty badania i wydania orzeczenia przez lekarza albo rzecznika czy też przez komisję lekarską ZUS-u pokrywa Skarb Państwa ze środków pozostających odpowiednio w dyspozycji prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości bądź pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

    Niezależnie od tego Izba przyjęła trzy poprawki o charakterze redakcyjnym, czyli poprawki 2., 5. i 8. Ich celem jest ujednolicenie wyrażeń zastosowanych w przepisach, które według systematyki będą sąsiadującymi jednostkami.

    Ostatnia z proponowanych poprawek dotyczy poprawki oznaczonej numerem 10. Jej istotą jest wyeliminowanie cezury czasowej przewidzianej w art. 4. ustawy. Tam chodziło o granicę 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Zdaniem Senatu nie znajduje to usprawiedliwienia w żadnych wartościach natury konstytucyjnej, a tym samym może naruszać takie standardy jak zasada lojalności państwa w stosunku do obywateli oraz zasada ochrony praw nabytych - art. 2 konstytucji. Również wybór tego terminu, co było poruszane także w trakcie obrad komisji, nie został odpowiednio umotywowany i w konsekwencji mógł zostać oceniony jako arbitralny. Senat proponuje zatem skreślenie końcowego fragmentu przepisu art. 4.

    Konkludując, chciałbym powiedzieć, iż marszałek Sejmu zgodnie z art. 54 ust. 1 regulaminu Sejmu skierowała w dniu 27 lutego 2014 r. uchwałę Senatu w powyższej sprawie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia (druk nr 2174). Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po rozpatrzeniu powyższej uchwały na posiedzeniu w dniu 12 marca wnosi o przyjęcie wszystkich 10 poprawek Senatu zawartych w uchwale. Stanowisko komisji zostało przyjęte jednogłośnie. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Czesław Gluza - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


156 wyświetleń

Zobacz także: