Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (druki nr 1656, 1656-A i 1856).


Poseł Czesław Gluza:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Szanowny Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, druki nr 1656, 1656-A i 1856.

    Sprawozdawca komisji dość obszernie omówił zmiany, które niesie za sobą ta nowelizacja, ja więc w niektórych kwestiach być może się powtórzę, a niektóre kwestie będę starał się uzupełnić.

    Niniejszy projekt ustawy wprowadza w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych zmiany dotyczące trzech kwestii: dwie są, możemy powiedzieć, merytoryczne, a ta trzecia, wprowadzona autopoprawką, prostuje oczywiste niedopatrzenie, pewien błąd. Mianowicie w art. 21 § 1a mamy przepis następującej treści: ˝Dyrektora sądu powołuje się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej dziesięć stanowisk sędziowskich. W sądach rejonowych, w których nie powołano dyrektora sądu, zadania dyrektora sądu wykonują dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych˝ - i tu słowo komentarza, w zasadzie jest to akceptacja stanu istniejącego już od 1 stycznia 2013 r., a wprowadzonego rozporządzeniem ministra sprawiedliwości, a więc tutaj, o czym już mówił poseł sprawozdawca, likwidujemy pewną fikcję prawną i dostosowujemy przepis tej ustawy do tego, co już faktycznie się stało.

    W art. 32d § 2 jest druga zmiana merytoryczna, o której mówiłem i o której wspomniał również sprawozdawca komisji pan poseł Michał Szczerba, dotycząca ustalenia uprawnień dyrektora sądu oraz zastępcy dyrektora sądu do dodatku za wieloletnią pracę i nagrody jubileuszowej. Nowelizacja, która weszła w życie w 2013 r., chyba przez niedopatrzenie pozbawiła tych uprawnień dyrektorów jako jedyną grupę zawodową w sądownictwie.

    Do dnia 31 grudnia 2013 r. zasady wynagradzania dyrektorów sądów rejonowych uregulowane były w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z dnia 30 marca 2010 r. W obowiązujących od dnia 1 stycznia 2013 r. przepisach Prawa o ustroju sądów powszechnych brak jest odesłania do odpowiednich artykułów ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, w efekcie czego, o czym już mówiłem, dyrektorzy sądów zostali jako jedyna grupa zawodowa pracująca w sądzie pozbawieni prawa do nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej czy dodatku stażowego.

    Zasadna jest tutaj informacja, o czym również wspomniałem, że minister sprawiedliwości skorzystał już z przysługujących mu na podstawie art. 25 § 1b wspomnianej ustawy prerogatyw i utworzył stanowiska dyrektorów sądów we wszystkich sądach rejonowych zaliczanych do kategorii sądów mniejszych, liczących co najmniej dziesięć stanowisk sędziowskich. O tym mówił również pan poseł sprawozdawca komisji. Te dwie nowelizowane kwestie modyfikują więc obowiązujące przepisy w zakresie powoływania dyrektorów sądów dla sądów rejonowych oraz w zakresie pracowniczego statusu dyrektorów sądów.

    Pan poseł sprawozdawca komisji wspomniał również, że proponowane regulacje nie będą angażować dodatkowych środków finansowych. Można dodać, że projekt ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej (Dzwonek), Sąd Najwyższy nie zgłasza uwag do poselskiego projektu, podobnie jak prokurator generalny.

    Kończąc, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę do Wysokiego Sejmu o uchwalenie projektu ustawy w wersji przedstawionej w sprawozdaniu. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Czesław Gluza - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


123 wyświetleń

Zobacz także: