Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (druk nr 2088).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panowie z Grupy Inicjatywnej! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego oraz wyrobów medycznych, a także ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, druk nr 2088. Oczywiście to stanowisko będzie prezentowane od strony pacjenta.

    Proponowane zmiany, zawarte chociażby w art. 8 o możliwości zwrotu przez apteki wcześniej zakupionych leków czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, niezależnie od daty zakupu do hurtowni, z której nabyły te leki, w przypadku zmiany cen wynikającej z decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 1, a także dopuszczenie możliwości dokonania korekt faktur sprzedaży przez wnioskodawcę i hurtownię bez fizycznego zwrotu leków, naszym zdaniem, w sposób wymierny ustabilizują dystrybucję leków. Aptekarze będą zamawiać leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego z realnym, określonym według lokalnych potrzeb zapasem, gwarantującym ciągłą dostępność tychże artykułów w celu zaspokojenia potrzeb leczniczych ludzi chorych, nabywców.

    Obecna sytuacja powoduje, że właściciele aptek w obawie przed możliwością zmiany cen i poniesieniem z tego tytułu strat często zakupują w hurtowniach leki na tzw. styk, co chociażby w razie zwiększonej liczby zachorowań w społeczeństwie, np. w przypadku wystąpienia epidemii, doprowadza do braku leków w aptekach, na które pacjent zmuszony jest czekać kilka godzin lub nawet parę dni. W tej sytuacji stan chorobowy pacjenta pogłębia się.

    Zatem propozycja zmiany zapisu art. 8 procedowanej ustawy służyć będzie zarówno tym, którzy zajmują się dystrybucją leków, jak i nabywcom leków, czyli osobom chorym.

    Dalej. Proponowane zmiany, chociażby w zapisie art. 48, odciążą lekarzy, jeśli chodzi o czynności administracyjno-techniczne, poprzez zwolnienie ich z obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności za refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywnościowego oraz wyroby medyczne. Umożliwi to lekarzom poświęcenie więcej niezbędnego czasu na diagnozowanie i leczenie pacjentów, co powinno też pozytywnie wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów w kolejce do lekarzy. Pragnę tu jeszcze zaznaczyć, że ograniczanie możliwości lekarzy do przepisywania li tylko leków refundowanych, ujętych w krajowym rejestrze leków refundowanych, uniemożliwia indywidualne podejście do pacjenta. Myślę, że zasadny byłby tutaj ogranicznik finansowy, a dobór leków do pacjenta powinien należeć wyłącznie do lekarza.

    Nie bez znaczenia w aspekcie społecznym jest propozycja ustalenia maksymalnej wysokości kosztów ponoszonych przez pacjentów na zakup leków refundowanych, zawarta w zapisie art. 9a projektu tychże zmian. Zmiana ta zakłada, że po przekroczeniu poziomu wydatków na leki refundowane w wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę dalsze koszty w całości będą zwracane pacjentowi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przychylam się do stanowiska przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, ten pułap przy postępującej biedzie i zubożeniu społeczeństwa jest, w moim odczuciu, w naszej ocenie, również za wysoki. Stanowić to będzie konkretne wsparcie dla osób biednych, najbardziej pokrzywdzonych, które zmuszone są do wydatkowania ponad miarę swoich dochodów, do uszczuplania swojego budżetu, często poniżej minimum socjalnego niezbędnego do przeżycia. Nie do przyjęcia jest taka sytuacja w państwie cywilizowanym w XXI wieku, w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej, żeby pacjenci nie mogli się leczyć, ponieważ ich na to nie stać. Sam byłem świadkiem odejścia od okienka aptecznego emerytki, której zabrakło pieniędzy na zakup wszystkich leków przepisanych jej na recepcie. Obecne zmiany, może i niedoskonałe, uwzględniają potrzeby pacjenta, bronią pacjenta, jak również mogą udoskonalić, uczynić bardziej wydajną pracę lekarzy.

    Biorąc pod uwagę powyższe proponowane rozwiązania, Klub Parlamentarny Solidarna Polska będzie głosował za dalszym procedowaniem nad tym projektem ustawy. Dziękuję.



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: