Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy Kodeks karny (druk nr 1958).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz ustawy Kodeks karny.

    Chodzi o penalizację czynów polegających na publicznym oskarżaniu o udział w masowych zbrodniach polskich, niepodległościowych, niekomunistycznych, podziemnych formacji i organizacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz na publicznym używaniu słów: polskie obozy śmierci, polskie obozy zagłady, polskie obozy koncentracyjne lub innych, które stosują przymiotnik ˝polskie˝ wobec niemieckich i nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. W tych sprawach IPN obligatoryjnie wszczynałby śledztwo z urzędu, a wyrok byłby podawany do publicznej wiadomości. W razie popełnienia tych przestępstw polską ustawę karną będzie się stosowało do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego.

    Wysoka Izbo! Solidarna Polska popiera przedłożony projekt ustawy. Chcę podkreślić, że osobiście byłem autorem podobnego projektu ustawy - może w troszkę węższym zakresie - który na początku tej kadencji przygotowałem i wniosłem. Został on odrzucony większością głosów, ale uważam, że zarówno tamta ustawa, jak i ustawa obecnie wniesiona przez klub Prawa i Sprawiedliwości są jednym z elementów, które powinny być realizowane przez każdy mądry naród, który chce prowadzić konsekwentną i mądrą politykę historyczną.

    Ostatnie lata pokazują, że zacierają się pewne prawdy historyczne, obiektywne prawdy historyczne, zacierają się pewne fakty i zmienia się zupełnie obraz historii II wojny światowej, obraz czasów komunistycznych. Bardzo często na skutek nieraz nieumyślnych działań, ale też niestety na skutek umyślnych działań dochodzi do zacierania tych prawd i podawania kłamliwych informacji o naszej historii. Trzeba powiedzieć, że są państwa w Europie i na świecie, które nie pozwalają na to, ażeby ich historia była zakłamywana. Do takich krajów niewątpliwie należą nasi sąsiedzi zarówno z zachodu, jak i ze wschodu - mówiąc o sąsiadach ze wschodu, myślę o Rosji - którzy konsekwentnie, także za pomocą prawa karnego, zwalczają przejawy kłamstw historycznych. Jeśli chodzi o inne państwa, to taką politykę prowadzi także Izrael, który stosuje prawo karne w przypadku kłamstw historycznych, ale także nie tak dawno Francja wprowadziła - wprawdzie ten przepis został uchylony przez francuski trybunał konstytucyjny - odpowiedzialność karną za negowanie zbrodni na Ormianach w Turcji.

    Tak więc widzimy, że w różnych krajach podejmowane są działania o charakterze prawnym, karnym, których celem jest eliminacja kłamstw na temat historii. Widzimy, że niestety w ostatnich czasach te kłamstwa bardzo często dotyczą także polskiej historii i rzekomej polskiej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne, które zostają przedstawione w sposób kłamliwy, nieprawdziwy, fałszywy.

    Oczywiście prawem karnym nie wyeliminujemy tego, nie wprowadzimy tylko i wyłącznie sankcjami karnymi pewnej polityki, bo ona musi także polegać na budowaniu pozytywnego wizerunku państwa, na działaniach edukacyjnych, wychowawczych, na polityce promocyjnej. Ale myślę, że ta polityka karna będzie skuteczna wobec tych podmiotów, które w sposób celowy, świadomy, kłamliwie i złośliwie interpretują i przedstawiają fakty z naszej historii, z historii naszego kraju.

    Reasumując, klub Solidarnej Polski popiera przedłożoną inicjatywę i wnosi o skierowanie tej inicjatywy do dalszych prac parlamentarnych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 09 stycznia 2014 roku.


102 wyświetleń

Zobacz także: