Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 21 marca 2014 r. oraz dnia 27 czerwca 2014 r. (druki nr 2833 i 2869).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Pani marszałek jest chyba przemęczona obradami.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Nie, był skrót i musiałam...

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska również chciałbym powiedzieć, że będziemy głosować za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina. Ta umowa, którą zawiera Unia Europejska z Ukrainą, jest okupiona krwią i ofiarami narodu ukraińskiego, jest to wielka cena.

    Rzeczywiście rację ma poseł Szczerski, że mimo iż dzisiaj czy na tym posiedzeniu polski Sejm ratyfikuje tę umowę, to wszyscy czujemy, że to nie ten czas, nie to miejsce. Powinno to mieć miejsce rok temu, a nie dzisiaj. Dzisiaj to już nie jest sukces, w sytuacji gdy na Ukrainie jest wojna, z części Ukrainy powstaje nowe państwo, miała miejsce aneksja Krymu przez Rosję, sytuacja jest niestabilna, jest wojna, bieda, destabilizacja. Ten czas jest oczywiście czasem ważnym dla Ukrainy, ale najpierw Ukraina musi wywalczyć - miejmy nadzieję, że to zrobi - suwerenność własnego państwa, dopiero później powinny być wdrażane te wszystkie elementy, o których tutaj mówimy, a które są niezwykle ważne.

    Wielka jest rola Polski w tym, ażeby pomóc Ukrainie w odbudowie zniszczonego kraju po wojnie, pomóc jej stać się krajem rzeczywiście niepodległym i suwerennym. Nie tak dawno brałem udział w wyborach na Ukrainie jako obserwator i muszę powiedzieć, że przebiegały one w dobrej atmosferze, nie dostrzegliśmy tam żadnych naruszeń prawa wyborczego. Również wyniki były znacznie szybciej ogłoszone aniżeli w Polsce. Mam takie déj? vu. Myślę, że powinniśmy zaprosić ukraińskich obserwatorów na wybory w Polsce, bo sądzę, że standardy obecnych wyborów w Polsce odbiegają od standardów tych wyborów, jakie kilka tygodni temu były przeprowadzone na Ukrainie. To oczywiście taki przekąs, ale to pokazuje, szanowni państwo, że nie jest tak, że Ukraina, która jest poza Unią Europejską, i Polska, która jest w Unii Europejskiej, odbiegają, różnią się, jeśli chodzi o różnego rodzaju standardy. Oczywiście Ukraina jest krajem znacznie bardziej ubogim niż Polska, wiele standardów demokratycznych nie funkcjonuje tam w sposób prawidłowy, ale ostatnie wybory na Ukrainie zostały przeprowadzone znacznie sprawniej aniżeli miało to miejsce w naszym kraju. Oczywiście to tak na marginesie tej dyskusji. Ta dyskusja jest ważna i potrzebna. Dobrze, że ta umowa pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą miała miejsce, dobrze, że polski parlament tę umowę ratyfikuje. Tak jak powiedziałem, szkoda, że tak późno, ale cóż, taka jest sytuacja geopolityczna, nie było możliwości, chodzi też o Ukrainę, ażeby ta umowa była ratyfikowana wcześniej.

    Reasumując, powiem, że to ważny gest, ważna symbolika, natomiast szkoda, że w tej umowie stowarzyszeniowej, co podkreślali tutaj moi koledzy, nie przedstawiono wyraźnej mapy drogowej, jasnej ścieżki, kiedy Ukraina będzie miała szansę na przystąpienie do Unii Europejskiej. Uważamy, że jest to niezwykle ważny aspekt i w interesie Polski jest, ażeby ten punkt był w przyszłości jasno określony.

    Tak że bardzo dziękuję i chcę podkreślić, że klub Sprawiedliwej Polski będzie popierał umowę ratyfikacyjną. Dziękuję bardzo.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: