Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego (druki nr 1434 i 1771).


Poseł Henryk Smolarz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Niezbyt często na tej sali mamy sytuację, w której projekty, w tym projekty rządowe, które są prezentowane, zyskują poparcie wielu klubów. Tak mamy w tym przypadku. Usłyszeliśmy tutaj wypowiedź przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, który wyraził pozytywne zdanie o przedstawionym projekcie ustawy. Usłyszeliśmy przed chwilą przedstawiciela Twojego Ruchu, który także bardzo pozytywnie ocenił ustawę. Myślę, że poza tymi dzisiaj tutaj przedstawionymi pozytywnymi ocenami poszczególnych partii politycznych i klubów parlamentarnych warto podkreślić pozytywną reakcję samych pracodawców, a w efekcie skutki tego rozwiązania, które miało okazję funkcjonować już od roku 2009.

    Chciałbym również powiedzieć, że Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego opowie się za przyjęciem zawartego w sprawozdaniu projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Pragnę przy tej okazji podkreślić, że w tej ustawie dokonano wiele istotnych zmian, które będą miały wpływ na funkcjonowanie tego rozwiązania. Wspomnę tu tylko o zniesieniu warunku przygotowania przez przedsiębiorcę programu naprawczego, który stanowił istotne ograniczenie. Mówili o tym także moi poprzednicy w odniesieniu do zabezpieczenia dosyć pokaźnych środków na projekt. To rozwiązanie ustawowe z 2009 r. sprawiało, iż niezbyt wielu przedsiębiorców, a w efekcie i pracowników, korzystało z tego mechanizmu. Przypomnę jednak również, że teraz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, dokonaliśmy zmiany i skróciliśmy okres z 6 do 3 miesięcy, jeżeli chodzi o utrzymanie zatrudnienia pracownika, który otrzyma świadczenie. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie także spowoduje to, iż taka sytuacja będzie dla pracowników bardziej atrakcyjna.

    Chciałbym powiedzieć, że w pełni popieramy te rozwiązania i wprowadzenie pewnych instytucji, np. instytucji przestoju ekonomicznego, obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy, oraz możliwość otrzymywania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych, a także świadczenia na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia. Mamy również głębokie przekonanie, że wsparcie, jakie będą mogli pod określonymi warunkami otrzymać przedsiębiorcy na szkolenia, także przyczyni się do ochrony miejsc pracy.

    Kończąc swoją wypowiedź, chciałbym wyrazić głęboką nadzieję, że to rozwiązanie ustawowe, będące kolejnym z tych, które przyjmowaliśmy i które sprawdziły się w trudnych czasach kryzysu czy spowolnienia gospodarczego, jak to określaliśmy wcześniej, tym razem będzie funkcjonowało jeszcze lepiej i przyniesie konkretne, wymierne korzyści, w tym najważniejszą z nich w postaci spadku liczby osób, które są bezrobotne. Ta plaga bowiem, jaką jest bezrobocie, z którą na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat nie jesteśmy sobie w stanie skutecznie poradzić, stanowi przyczynę wielu, wielu problemów i dyskusji. Zarówno ta dyskusja, która odbyła się dzisiaj, przed chwilą, o projekcie budżetu i deficycie budżetowym, jak i dyskusja, którą przeprowadziliśmy na poprzednim posiedzeniu, dotycząca otwartych funduszy emerytalnych, na temat kondycji finansowej wielu funduszy i całościowo budżetu państwa nie miałyby miejsca, gdyby poziom bezrobocia, wpływy budżetowe były inne, a pracownicy i obywatele mieli pieniądze.

    Tak więc powiem jeszcze raz, iż zagłosujemy za przyjęciem tych rozwiązań, licząc na bardzo pozytywne skutki realizacji tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 09 października 2013 roku.


130 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy