Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:
  - senackim projekcie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
  - poselskim projekcie ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1956-1989 oraz o zmianie niektórych innych ustaw
   (druki nr 2137, 2342 i 3119).


Poseł Henryk Smolarz:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego odnośnie do sprawozdania komisji o dwóch projektach: senackim projekcie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, a także poselskim projekcie ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1956-1989 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Rozpocznę swoje wystąpienie od nawiązania do mojego przedmówcy, posła z Prawa i Sprawiedliwości, który dość słusznie skonkludował, iż niezależnie od tego, jak będą się kształtować dalsze prace nad projektem, rozwiązanie, które już wypracowały podkomisja i komisja, zasługuje na to, aby je poprzeć. Zwykle bywa tak, że projekty, które mamy przed sobą i które później stają się ustawami, które uchwalamy, nie są popierane całkowicie, nie zasługują na to, by uważać je za idealne w 100%, jednak kierunek przyjętych zmian jest właściwy. Wielokrotnie przewodniczący komisji pan poseł Sławomir Piechota mówił, iż ta regulacja ustawowa jest ważnym uzupełnieniem tego systemu rozwiązań prawnych i ustaw, które już przyjęliśmy, a które starają się dokonać zadośćuczynienia.

    Projekt zawarty w sprawozdaniu komisji chyba w pełni odzwierciedla intencje Wysokiej Izby, aby wzmocnić we wszystkich nas, obywatelach, poczucie sprawiedliwości społecznej, a także poczucie bezpieczeństwa. Intencją była również dbałość o osoby, które nie szczędziły własnego życia, często wiele ryzykowały i ponosiły osobiste skutki swojej działalności na rzecz wolności w naszym kraju. Chciałbym również podkreślić, że samo rozwiązanie było poprzedzone długą i burzliwą dyskusją, i to nie tylko na linii rząd - opozycja czy koalicja - opozycja, ale także wewnątrz samych środowisk niepodległościowych, które miały różne koncepcje i zapatrywania na te kwestie. Wydaje się, że rozwiązania, które zostały przyjęte, w sposób zadowalający definiują zarówno osoby, które będą mogły skorzystać z tych świadczeń, jak również całą procedurę weryfikacji. To nie powinno budzić żadnych wątpliwości.

    Chciałbym też podkreślić, że rozwiązania, które zostały przyjęte, są elastyczne, bowiem żaden przepis ustawowy nigdy nie będzie sformułowany w taki sposób, aby nie pojawiły się wyjątki od reguły, i będą to konkretne osoby niepasujące do rozwiązań, które proponujemy. Tym rozwiązaniem ustawowym otwieramy możliwość podejścia w trybie indywidualnym do sytuacji, które nie dają się zamknąć w ramy przepisów.

    Pragnę również wspomnieć, że musimy pamiętać, iż to rozwiązanie ustawowe - choć mielibyśmy chęć i ochotę wesprzeć większe środowisko i dać większe kwoty osobom, które na to zasługują - musi iść w parze i zachować równość z rozwiązaniami, które są zawarte w innych ustawach. Wspomnę tylko o relacji do osób, które walczyły nie w ramach opozycji antykomunistycznej, ale walczyły z bronią w ręku podczas wojny. Te proporcje muszą być w sposób właściwy zachowane z poczucia pewnej elementarnej sprawiedliwości czy też przyzwoitości. Wydaje się, że ten projekt i przyjęte rozwiązanie w pełni zapewniają taką równowagę, również jeśli chodzi o różne środowiska kombatanckie i te obejmujące działaczy opozycji antykomunistycznej.

    Zatem, podsumowując, chciałbym państwa poinformować, że Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiada się za przyjęciem tego sprawozdania i za dalszym procedowaniem, jak rozumiem, w związku z poprawkami złożonymi w trakcie drugiego czytania, za dalszymi pracami w komisji i przyjęciem rozwiązania ustawowego, które, miejmy nadzieję, jeszcze raz to powtórzę, wzmocni poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa wśród Polaków. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Smolarz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy