Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze (druk nr 1150).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Mam zaszczyt przedstawić poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze. Celem niniejszej nowelizacji jest uporządkowanie sprawy związanej z przyjęciem sprawozdania prokuratora generalnego, które to sprawozdanie ma przyjąć lub też odrzucić prezes Rady Ministrów. Otóż w dzisiejszych regulacjach ustawy o prokuraturze nie został określony termin, w którym sprawozdanie złożone przez prokuratora generalnego prezesowi Rady Ministrów ma być przyjęte. Prowadzi to do dosyć patologicznej sytuacji, w której mimo upływu wielu miesięcy sprawozdanie z działalności prokuratury za rok ubiegły nie jest przyjęte przez prezesa Rady Ministrów. Może to być odbierane jako pewna forma szantażu czy też wpływania na prokuraturę przez szefa rządu pomimo przyjętych w ustawie o prokuraturze założeń, że prezes Rady Ministrów nie ma żadnego wpływu czy nie powinien mieć żadnego wpływu na politykę prokuratury.

    Dlatego też proponujemy, ażeby w ustawie o prokuraturze zakreślić termin, w którym sprawozdanie prokuratora generalnego powinno zostać przyjęte lub odrzucone, a mianowicie ażeby termin, w czasie którego prezes Rady Ministrów ma określić swoje stanowisko wobec tego sprawozdania, był terminem miesięcznym. To jest czas, w którym prezes Rady Ministrów może w sposób odpowiedni dokonać oceny zasadności działań podjętych przez prokuraturę.

    Jest to niezwykle ważne. Ocena działalności całej prokuratury dokonywana przez prokuratora generalnego jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa obywateli. Dlatego wprowadzamy tutaj trzy przepisy o charakterze porządkowym. W art. 10e wprowadzamy przepis ust. 1 w brzmieniu: ˝Prokurator Generalny przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, nie później niż do końca pierwszego miesiąca roku następnego, sprawozdanie z rocznej działalności prokuratury˝. Następnie: ˝Prezes Rady Ministrów - to jest ust. 4 tego samego artykułu - może zażądać w terminie miesiąca od daty otrzymania sprawozdania Prokuratora Generalnego uzupełnienia przedstawionej informacji w terminie jednego miesiąca˝.

    I kluczowy punkt to jest ust. 5 właśnie, który stanowi, że ˝Prezes Rady Ministrów w terminie miesiąca od daty otrzymania sprawozdania lub jego uzupełnienia przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, mając na względzie realizację zadań przez Prokuratora Generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw˝.

    Te przepisy, w naszej ocenie, pozwolą wyeliminować czy skrócić do minimum ten okres niepewności, kiedy nie wiadomo, czy sprawozdanie będzie przyjęte, czy też nie będzie przyjęte. Ten czas pozwoli na rzetelną ocenę przez prezesa Rady Ministrów sprawozdania prokuratora generalnego i jest wystarczający do podjęcia właściwej i odpowiedniej decyzji. Dziękuję bardzo.

    Bardzo proszę wszystkie kluby o poparcie tego projektu. To nie jest projekt polityczny. Ma on charakter porządkujący ustawę o prokuraturze. Zmierza w kierunku uporządkowania relacji pomiędzy prokuratorem generalnym a prezesem Rady Ministrów. Bardzo dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 21 marca 2013 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: