Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1099).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Prezentując stanowisko klubu Solidarna Polska odnoszące się do projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1099), pragnę zacząć od celu podmiotowego projektu, jakim jest szczególne uhonorowanie osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej.

    Polska jest państwem, które nie tak dawno bardzo ucierpiało w wichurach dziejów, jakie zgotowały nam m.in. wojny światowe, okupacja, totalitaryzm komunistyczny. Musieliśmy najpierw bronić się przed najeźdźcami, odbudować ojczyznę, by później znaleźć się w niewoli ludzi służących krwawemu, totalitarnemu systemowi komunistycznemu. Wsłuchując się w wypowiedzi przedstawicieli niektórych klubów poselskich, myślę, że stosunek do tegoż totalitaryzmu komunistycznego nas dzieli.

    Przetrwaliśmy jednak, odzyskawszy niepodległość, i nie tylko dlatego, że państwo polskie po latach wróciło na mapę Europy, ale też oparliśmy się komunistycznemu reżimowi. To zasługa bohaterów, ludzi, którzy pragnąc wolności dla siebie i współrodaków, płacili za to pragnienie niejednokrotnie bardzo wysoką cenę, będąc internowani, więzieni w obozach koncentracyjnych czy w więzieniach. Takim ludziom należy się szczególna opieka państwa polskiego. Odpowiedzią na tę potrzebę jest przedmiotowy projekt, zakładający wyróżnienie tych heroicznych patriotów, którzy aktywnie walczyli zarówno o niepodległość w czasie II wojny światowej, jak i później przeciwko reżimowi komunistycznemu, przy jednocześnie ich lojalnym, dalszym wobec wyznawanych zasad postępowaniu.

    W związku z tym do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej nie będą należeć osoby, które w jakikolwiek sposób współpracowały z władzami lub służbami okupantów, lub pracowały na rzecz reżimu komunistycznego albo w jego strukturach. Dodatek w wysokości 200 zł, podlegający waloryzacji, jest swego rodzaju symboliczną rekompensatą oraz hołdem dla tych weteranów, bez których prawdopodobnie w ogóle nie moglibyśmy dzisiaj dyskutować na ten temat, jak również prawdopodobnie nie byłoby na mapie Europy państwa polskiego i nie byłoby polskiego rządu. Argument na nie, bo obciąży to budżet, nie ma żadnego uzasadnienia w kontekście wypłacania wysokich gaży i emerytur dla utrwalaczy władzy ludowej, dla sędziów, prokuratorów, którzy serwowali wyroki śmierci uczestnikom walki podziemnej. O tym zapominamy, że ta walka podziemna, czyli front działania o wolną Polskę i suwerenność, nie zakończył się w 1945 r., niektórzy przynajmniej nie pamiętają.

    W pełni zasadne jest, aby oprócz wypłacanego dodatku funkcjonariusze publiczni oddawali weteranom honory, cześć, co stanowi wyraz szacunku dla ich postawy, która winna być wzorem do naśladowania, i to nie tylko członkom służb mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej prezentuje prawdziwą, w pełni przez nich zasłużoną opiekę państwa dla ludzi, którym należy się ten przywilej za ich postawę czy poświęcenie dla ojczyzny i narodu, jak też ze względu na wiek wyjątkowo jej potrzebują. Są to bowiem osoby schorowane, które utraciły zdrowie, doznając okaleczeń fizycznych i psychicznych w wyniku różnego rodzaju nieludzkich represji. Argument o ograniczonym dostępie do służby zdrowia, którym uzasadnia się sprzeciw wobec tego przywileju, nie powinien być tutaj stosowany. Świadczy on jedynie o złej kondycji naszej służby zdrowia i nie może być przyczyną odbierania przywilejów czy nadania nowych, na które te osoby bez wątpienia zasłużyły.

    Dotychczasowe przywileje dla osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej nie wypełniły wystarczająco konstytucyjnego zobowiązania państwa polskiego do szczególnej opieki nad takimi osobami, przede wszystkim nie wyróżniając osób aktywnie walczących o wolność w sposób wyrazisty i godny. Opiniowany projekt oceniamy jako w dużej mierze spełniający chociaż w części to zadanie i nasz obywatelski obowiązek. Dlatego Klub Parlamentarny Solidarna Polska będzie popierał projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i ma nadzieję, że kluby, które deklarowały odrzucenie, czyli głosowanie przeciw temu projektowi, zmienią zdanie. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


90 wyświetleń

Zobacz także: