Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 928).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Solidarna Polska w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to projekt przewiduje wprowadzenie nowego odliczenia od podstawy opodatkowania, przede wszystkim takich wydatków, które są wydatkami na cele mieszkaniowe, jak zakup w budynku wielorodzinnym składającym się co najmniej z 5 lokali mieszkalnych nowego lokalu mieszkalnego lub nowych lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem oraz zakup udziałów w części wspólnej nieruchomości przypadającej na każdy kupiony lokal, wydatków na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego składającego się co najmniej z 5 lokali mieszkalnych z przeznaczeniem wszystkich znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku. Ponadto projekt przewiduje zmianę stawek podatku - zamiast obecnych stawek 18% i 32% miałyby powstać według projektodawców trzy nowe stawki: 18%, 30% i 40%. Projekt przewiduje również zmiany w sposobie opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

    Wsłuchując się uważnie w wystąpienie pana posła Jońskiego, przedstawiciela wnioskodawców, można odnieść wrażenie, że zupełnie inne są cele, które pan poseł przedstawił w swoim wystąpieniu, i ukryte cele, które są zawarte w tej ustawie. Otóż chcę zwrócić uwagę, że wnioskodawca mówił o tym, iż w Polsce istnieje olbrzymie rozwarstwienie społeczne, mówił o pewnej polityce solidarności społecznej, wskazywał na duże bezrobocie, mówił o 2,5 mln Polaków wykluczonych społecznie. Ale co pan poseł Joński, co projektodawca proponuje tym najuboższym? Proponuje utrzymanie tej stawki, która była - 18%. A więc, panie pośle, jak pan chce pomóc tym najuboższym? A co pan proponuje tym, powiedziałbym, średnio zarabiającym, nawet lepiej zarabiającym, do jakich zaliczamy się my, posłowie? Pan proponuje, żeby np. posłom obniżyć podatek z 32% do 30%. Panie pośle, z całym szacunkiem, ale parlamentarzyści nie są najubożsi, a pan proponuje, żeby obniżyć nam podatek. Jak to się ma do solidarności społecznej, jak to się ma do pomocy najuboższym?

    Co też pan proponuje dalej? Pan proponuje, żeby najbogatszym podnieść podatek do 40%, czyli proponuje pan, żeby ci najbogatsi, którzy płacą obecnie 32%, płacili podatek 40-procentowy, ale z drugiej strony daje pan możliwość tym najbogatszym, ażeby te środki inwestowali w zakup nieruchomości, w zakup działek budowlanych...

    (Poseł Romuald Ajchler: Panu też.)

    Zaraz, momencik, niech pan nie przerywa. Widzę, że chyba celnie uderzyłem, skoro pan się odzywa.

    Pan proponuje, żeby tak naprawdę ci najbogatsi, którym pan podwyższa podatki, mogli, w pewnym sensie oczywiście, uciekać przed tymi podatkami, kupując nieruchomości, czyli żeby mogli jeszcze bardziej się bogacić. To pan proponuje, panie pośle.

    A więc, reasumując, jeśli ˝wyciśniemy˝ ten projekt, okaże się, że najuboższym pan nic nie proponuje. Nie proponuje pan niczego tym, którzy są bezrobotni czy też należą do grupy wykluczonych społecznie. Tak że ta argumentacja nijak się ma do tezy, którą pan wcześniej postawił.

    Oczywiście wniesiony projekt zasługuje na pochwałę w tym sensie, że potrzebna jest w Polsce debata na temat systemu podatkowego. Uważamy, że rzeczywiście jest tak, że mamy duże rozwarstwienie społeczne, podatki, które płacą najubożsi czy też najmniej zarabiający, są za wysokie i tutaj powinna nastąpić dyskusja. Oczywiście ważne jest też, ażeby znaleźć dobre rozwiązanie, które będzie wspierało pewien system ulg dla osób, które chcą inwestować właśnie w domy, w mieszkania, bo to ma pobudzić koniunkturę. Ale mam dużą wątpliwość, czy taka operacja, którą państwo proponujecie, czyli podwyższenie podatku dla najbogatszych i danie im możliwości, żeby po prostu kupowali te mieszkania, działki i domy, czy ten system, który państwo proponujecie, poprawi generalnie sytuację Polaków. Uważam, że nie poprawi, ale oczywiście o tym dyskutujmy. Solidarna Polska także ma propozycje zmian systemu podatkowego.

    Widzimy możliwość pracy nad tym projektem w komisji, to jest sprawa ważna, dlatego Solidarna Polska będzie za skierowaniem tego projektu do komisji. Bardzo dziękuję.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 13 grudnia 2012 roku.


100 wyświetleń

Zobacz także: