Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego (druk nr 998).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Solidarnej Polski w sprawie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego.

    Celem przedłożonej inicjatywy jest zwiększenie zakresu ochrony ofiar przestępstw zgwałcenia. Niewątpliwie to przestępstwo należy do jednego z najbardziej, można powiedzieć, brutalnych przestępstw, jakie opisuje Kodeks karny, ponieważ to przestępstwo tak naprawdę ingeruje w najbardziej intymne sfery człowieka i na pewno musi podlegać jak najbardziej surowemu ściganiu ze strony państwa.

    Dotychczasowe regulacje na pewno budzą szereg wątpliwości, w szczególności tryb skargowy czy też ściganie tego przestępstwa na wniosek, w sytuacji gdy, jak wiemy, to przestępstwo wiąże się z olbrzymim urazem, jakiego doznaje ofiara tego przestępstwa, i bardzo często niestety dochodzi do tego, że nie jest ono zgłaszane czy też jest zgłaszane po wielu miesiącach, tygodniach, latach, co utrudnia ściganie tego typu przestępstw.

    Przedłożona nowelizacja Kodeksu karnego zasługuje generalnie na uznanie, dlatego że wprowadza bezwarunkowy tryb ścigania tego przestępstwa w dwóch szczególnych sytuacjach - jeśli ofiarą tego przestępstwa jest małoletni lub też gdy dotyczy to przestępstwa o typie kwalifikowanym, czyli jeśli dochodzi do gwałtu zbiorowego czy też innej formy gwałtu o charakterze kwalifikowanym. Oczywiście te rozwiązania zasługują na akceptację i Solidarna Polska będzie je popierała. Te pewnego rodzaju rozwiązania, które są dalej opisane, które przewidują pewien szczególny tryb traktowania ofiary tego przestępstwa, także generalnie oceniamy pozytywnie.

    Oczywiście musimy pamiętać, a mówię tu jako praktyk wymiaru sprawiedliwości, że bywa tak, iż tego typu przestępstwo jest w pewien sposób nadużywane w postępowaniach karnych. W szczególności gdy toczą się sprawy na przykład o znęcanie czy sprawy rozwodowe, bardzo często pojawia się także zarzut gwałtu. Dlatego tutaj wymiar sprawiedliwości musi ze szczególną ostrożnością podchodzić też do opisów czy zeznań w tego typu sprawach, gdyż chodzi o to, żeby wyeliminować takie sytuacje, w których ktoś nadużywa tego, twierdzi, że doszło do gwałtu wtedy, gdy go faktycznie nie było, czy też zarzut gwałtu służy mu do uzyskaniu lepszej pozycji na przykład w sprawie rozwodowej. Takie sytuacje niestety także często się zdarzają w sprawach dotyczących konfliktu między małżonkami. A więc to wymaga dużej empatii i szczegółowej, rzetelnej, że tak powiem, oceny dowodów przez wymiar sprawiedliwości.

    Generalnie te rozwiązania, które są zaproponowane, zasługują na akceptację i Solidarna Polska z uwagą pochyli się nad pracami nad tym projektem w sejmowej komisji kodyfikacyjnej. Bardzo dziękuję, panie marszałku.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także: